Romanian Corner

User avatar
thebluefox

16 Oct 2016, 22:37

Alea din plastic seamana cu un pat de cablu pt. podea. Am asa ceva pe la lucru.

User avatar
thebluefox

16 Oct 2016, 22:40

Merita 30 de lei fara transport? Imaginea e de la alta tastatura. Cea din anunt e intreaga in stare buna.
Image
Last edited by thebluefox on 16 Oct 2016, 22:42, edited 1 time in total.

User avatar
Laser
emacs -nw

16 Oct 2016, 22:41

Nope, si nu e mecanica de nici o culoare :)

User avatar
thebluefox

16 Oct 2016, 22:43

Deci chestia care se vede in dreapta nu e un keyswitch negru?

User avatar
Laser
emacs -nw

16 Oct 2016, 22:45

thebluefox wrote: Deci chestia care se vede in dreapta nu e un keyswitch negru?
Daca e, e pus acolo sa induca in eroare. Arata clar o tastatura in care tasta gliseaza prin tubul ala patrat pe un dom de cauciuc/plastic.

User avatar
Laser
emacs -nw

16 Oct 2016, 22:53

Exemplu (daca alegi switch-ul negru - care e linear): https://www.aliexpress.com/item/LINGBAO ... 11593.html

Acuma, mi-e greu sa spun ca "recomand" asa ceva - dar nu cred ca poti cobori cu pretul, rezonabil, sub valoarea respectiva. Ce recomand este: bani pusi deoparte, si documentare serioasa inainte. Apoi, daca modelul cumparat e ceva valoros, se poate revinde daca nu corespunde 'feeling'-ul cu cel dorit :) (e greu sa stii ce switch-uri iti plac, cu combinatia arcuri + tactil/linear/clicky, dinainte).

User avatar
thebluefox

20 Oct 2016, 09:07

Cat ziceti ca merita un Sejin Futaba-mount dome? Mai precis Sejin SKR 1032 in stare buna.

User avatar
Laser
emacs -nw

20 Oct 2016, 09:21

Aia din Iasi, presupun :P ... N-am incercat tehnologia, am citit undeva pe forum ca sunt "smooth", asa ca daca o cumperi ca s-o folosesti, pretul nu e mare. Altfel, sunt si dezavantaje: 1. taste incompatibile cu cherry mx sau alps (din cate stiu), 2. big ass enter si 3. n-are modificatori/taste 'windows'. Eventual merita vazut in istoricul deskthority sau pe ebay cam cu cat s-ar vinde? Daca ai rabdare pt. chestii din astea :)
Last edited by Laser on 20 Oct 2016, 13:29, edited 1 time in total.

User avatar
gogusrl

20 Oct 2016, 12:28

pret ok pentru mx blue

https://www.olx.ro/oferta/vand-tastatur ... 01dd5a4980

edit : bluefox, daca te arde rau sa-ti iei ceva, iti fac eu cadou un white alps cu big ass enter :)

User avatar
thebluefox

20 Oct 2016, 17:42

Laser wrote: Aia din Iasi, presupun :P ... N-am incercat tehnologia, am citit undeva pe forum ca sunt "smooth", asa ca daca o cumperi ca s-o folosesti, pretul nu e mare. Altfel, sunt si dezavantaje: 1. taste incompatibile cu cherry mx sau alps (din cate stiu), 2. big ass enter si 3. n-are modificatori/taste 'windows'. Eventual merita vazut in istoricul deskthority sau pe ebay cam cu cat s-ar vinde? Daca ai rabdare pt. chestii din astea :)
Da, aia din Iasi :D :D :D Are un ping bestial, parca e o clona de IBM model M.
Parca-i vad pe colegi cu castile pe urechi :lol:
Last edited by thebluefox on 20 Oct 2016, 17:48, edited 1 time in total.

User avatar
thebluefox

20 Oct 2016, 17:46

gogusrl wrote: edit : bluefox, daca te arde rau sa-ti iei ceva, iti fac eu cadou un white alps cu big ass enter :)
Depinde in ce conditii :D

PS Tastatura Razer chiar are pret bun, da` mi s-au cam dus banii cu renovarile prin casa asa ca oricum nu puteam sa o iau zilele astea... :mrgreen:

User avatar
gogusrl

20 Oct 2016, 18:36

stii ce se zice cu calu' cadou ... :)

revin cu poze zilele astea

User avatar
Laser
emacs -nw

21 Oct 2016, 21:01

Asta pare interesanta, la pret (Cherry MX Black, ANSI, modificatori de dimensiuni "normale"), daaar ... trebuie sa fii in Bucuresti sau sa ai skilluri de negociere :D : https://www.olx.ro/oferta/tastatura-mec ... ce75c45b89

User avatar
thebluefox

22 Oct 2016, 07:42


User avatar
derzemel

22 Oct 2016, 07:45

thebluefox wrote:Masina de scris IBM in Arad.
https://www.olx.ro/oferta/de-vanzare-ID6Ew9Y.html
Tastatura e buckling spring, deci puteti refolosi tastele

User avatar
thebluefox

22 Oct 2016, 07:56

Ma gandeam ca poate va intereseaza... In momentul asta salvez banii pentru o tastatura.
Oricum, depinde daca o trimite in tara sau cat de repede se va vinde.

Andrei P

28 Oct 2016, 16:42

Am pus si niste O-ringuri ieftine de pe ebay , iar rezultatele sunt placute, zic eu. Clickul este inca prezent, ceea ce e placut, dar clack-ul este mult diminuat, ceea ce e super. Ma gandesc ca ar avea un impact mult mai mare pe un switch tactil sau liniar, fara click.

User avatar
thebluefox

28 Oct 2016, 20:24

Ma ajuta cineva cu urmatoarele. Cele doua de sus ma intereseaza:
unu.jpeg
unu.jpeg (230.4 KiB) Viewed 4162 times

User avatar
Laser
emacs -nw

28 Oct 2016, 20:44

Salut, de cea de sus nu stiu. Cea din mijloc *pare* a fi genul ala de tastatura care are taste compatibile Alps, si "stems" tot de tip Alps, dar care calca pe o membrana (nu e "full switch", ci doar stem-ul, restul e plasticul carcasei si membrana) - cu alte cuvinte, tot ce merita luate (eventual ...) sunt tastele (dar s-ar putea sa ma insel si sa fie altceva).
Last edited by Laser on 28 Oct 2016, 21:17, edited 2 times in total.

User avatar
gogusrl

28 Oct 2016, 20:52

mijloc e 99% alps compatible caps cu white alps sau asemanator (go go blue), si aia de sus nu prea merita sa te atingi de ea (decat din nou daca are blue alps).

User avatar
thebluefox

28 Oct 2016, 21:14

Am mai primit o poza unde apare iar o tastatura din primele trei .
Cea din mijloc e un Mitsumi KKR-E99AC.

Update: 20 de lei pe bucata...
prima.jpeg
prima.jpeg (208.07 KiB) Viewed 4162 times

User avatar
Laser
emacs -nw

28 Oct 2016, 22:51

Pt. cine vrea o tastatura mai ieftina cu cherry mx brown, nu-i rea asta (are si trackball): for-sale-f55/g80-11801lpade-ibm-5150-ke ... 14788.html

User avatar
thebluefox

29 Oct 2016, 15:00

gogusrl wrote: mijloc e 99% alps compatible caps cu white alps sau asemanator (go go blue), si aia de sus nu prea merita sa te atingi de ea (decat din nou daca are blue alps).

Cea din mijloc e Gear G2101, vad ca ai avut asa ceva:
workshop-f7/cherry-to-alps-adapters-t49 ... 01#p191553

User avatar
Laser
emacs -nw

30 Oct 2016, 13:56

Si mai ieftina (probabil mx blacks) - 8+17=25 euro in total: http://www.ebay.de/itm/Tastatur-Cherry- ... SwRgJXgd0G

Neavand placa de metal, e mai flexibila la tastat, ceea ce e bine, pentru probleme cu incheieturile etc.

User avatar
thebluefox

30 Oct 2016, 21:13

Cred ca e 8+17+ 2 euro pentru ambalare, scrie ceva de 2 euro in plus :-)

User avatar
Laser
emacs -nw

30 Oct 2016, 22:07

thebluefox wrote: Cred ca e 8+17+ 2 euro pentru ambalare, scrie ceva de 2 euro in plus :-)
Cei 2, daca inteleg bine, sunt pentru "fiecare item in plus", un avantaj mare pentru cine cumpara mai multe :) De altfel, poti introduce un numar la partea de shipping si daca dai click pe butonul din dreapta, va afisa costul total. Daca mai gasesti un amator, deja pretul per tastatura devine (2*8 + 19) / 2 = 35/2 = 17.5 euro (plus eventual curier/posta in tara). La momentul asta, mai sunt 3 disponibile.

User avatar
thebluefox

01 Nov 2016, 22:24

Update, tastatura de sus:
blueCherry.jpg
blueCherry.jpg (1.21 MiB) Viewed 3976 times

User avatar
Laser
emacs -nw

01 Nov 2016, 22:51

Presupun ca stii ce sunt :D (cherry mx blue - clicky - tacane ca o masina de scris). La 20 lei, merita :) Dezavantaj: urechile celor din jur.

User avatar
thebluefox

01 Nov 2016, 23:10

Nu stiu inca cum functioneaza. Am cinci tastaturi vintage, da` au venit toate azi.
In afara de asta mai sunt doua cu "white Alps", una cu "Futaba switches"(din alta sursa, 15 lei + transport :D :D :D ) si una ce are switch-ul ala cu arc de la Mitsumi.
Si eu nu am un adaptor DIN5 > Ps2 :oops:

Si primele greseli... Cele doua sunt exact cum le-a desris Laser, bune pt. keycaps.
Poate le pun de vanzare ca mecanice
:lol:
Last edited by thebluefox on 05 Nov 2016, 12:01, edited 1 time in total.

User avatar
Laser
emacs -nw

01 Nov 2016, 23:43

In afara de mufe, firele sunt compatibile, e acelasi standard (presupunand ca placa merge cu protocolul AT, nu XT), daca ai multimetru etc. poti vedea "care care-s" si sa schimbi cablul complet cu unul PS/2, adica desfacand tastatura, vazand cum sunt conectate firele din cablul vechi (cu mufa DIN5) la PCB si inlocuindu-le acolo cu cablul "nou" (cu mufa ps/2).

Post Reply

Return to “Other languages”