Romanian Corner

User avatar
Laser
emacs -nw

01 Dec 2016, 13:21

thebluefox wrote: Deci doar dacă din întâmplare găsește vreun amic din State... Mă mai apucă și pe mine nostalgia.
Lisp mi se pare un limbaj "conceptual" foarte interesant. Sper să nu stârnesc vreo polemică. :D
În plus, Richard Stallman, a lucrat la Racal-Norsk în perioada cand a fost concepută una dintre ele. Și cum am eu ceva afinitate pentru Emacs...
Nici o polemica :) Sunt fan al editarii modale (vim), dar de ceva vreme lucrez cu Emacs si evil-mode. Am prins ceva lisp de atunci, de acord, e f.fain limbajul. Nu stiu cand mai prind un proiect mare in C, dar m-ar tenta sa integrez un lisp engine in el (ecl de exemplu).

User avatar
Topre_

04 Dec 2016, 17:25

Back from the dead, cu o intrebare.

Stiti cumva daca exista vreo sursa reputabila de keycaps ALPS in afara de matias?

User avatar
Laser
emacs -nw

04 Dec 2016, 19:54

Din cate stiu, ALPS nu se mai fabrica (ma refer la originalul Alps "complicat"). Asa ca surse reputabile probabil sunt doar cele de la tastaturi "new in the box", sau cele pentru care vanzatorul le face reclama ca atare, in locurile in care poti avea incredere in vanzator :)

EDIT: N-am vazut "keycaps" in intrebare ...
Last edited by Laser on 05 Dec 2016, 14:02, edited 1 time in total.

User avatar
gogusrl

04 Dec 2016, 22:22

ce te intereseaza mai exact ? am adunat o colectie destul de mare de caps-uri variate :)

User avatar
Topre_

05 Dec 2016, 14:01

Orice cu standard layout, maine sau poimaine imi vine un KBP V60 cu Matias Click

User avatar
gogusrl

05 Dec 2016, 15:04

ANSI sau ISO ?

User avatar
Topre_

05 Dec 2016, 15:07

ANSI, ISO n-aveau keyboardco

User avatar
gogusrl

06 Dec 2016, 19:29

Scot la vanzare urmatoarele tastaturi :

Cherry G80-3000HFMGB no keycaps, mx blue, lipseste un switch de la Scroll Lock. Tastatura ar trebuii sa fie complet functionala => 100 lei transport gratuit
Spoiler:
Image

Corsair Raptor K1 (adica G80-1951ceva ceva) mx blacks, usb, nkro, thick pbt keycaps (si unele vopsite) => 200 lei transport gratuit
Spoiler:
Image

User avatar
thebluefox

06 Dec 2016, 20:23

Cum se simte MX Blacks comparativ cu MX Blue?

User avatar
gogusrl

06 Dec 2016, 20:32

eu sunt mare fan mx black si numai asta folosesc pe toate tastaturile. Raptoru ala a fost tastatura mea de baza timp de ~6 luni.

User avatar
derzemel

06 Dec 2016, 20:33

thebluefox wrote:Cum se simte MX Blacks comparativ cu MX Blue?
Liniar relativ silent vs tactil cu click. Negrele au si greutate mai mare decat blue.

E greu sa iti faci o parere pana nu pui mana pe ele, din pacate.

Personal imi plac mai mult cum se simt negrele si mai ales nu au click-ul ala ascutit. Le vad ca pe niste switch-uri mai serioase unde you have to commit ca sa apesi o tasta, deci si mai putine greseli la scris

User avatar
gogusrl

06 Dec 2016, 20:35

acum realizez ca el a cerut o comparatie nu ridicat in slavi :)

de acord cu ce a zis derzemel.

User avatar
thebluefox

06 Dec 2016, 21:06

Aștept un răspuns la un troc, unde s-ar putea să intre în discuție și o tastatură cu MX Blacks. La muncă am un birou mai ciudat, poate vă fac o poză :D , așa că m-ar ajuta o tastatură mai mică. Dacă nu iese, e posibil să mă intereseze cea cu MX Blue. Am ceva "capsuri", mai puțin tasta space.
Last edited by thebluefox on 06 Dec 2016, 21:08, edited 1 time in total.

User avatar
gogusrl

06 Dec 2016, 21:07

cred ca un space de 6.25 gasesc pe undeva.

maine pleaca white alpsu promis sa ai cu ce sa te joci weekendu asta.

User avatar
thebluefox

06 Dec 2016, 21:11

Nu pot încă să mă bag la cele în vânzare decât dacă îmi iese ceva extra luna asta. :-)

Apropo, așa arată o tastatură de 47 de cm:
laser.jpg
laser.jpg (1.06 MiB) Viewed 4293 times
Chestia asta e un adevărat monstru... Îmi aduce aminte de URSS. :lol: :lol: :lol:

User avatar
gogusrl

06 Dec 2016, 21:19

ah, tie iti trebuie spacebar de 7u pentru ala. o sa caut si-ti trimit unu d-ala daca gasesc. e aia cu mx blue, nu ?

User avatar
thebluefox

06 Dec 2016, 21:23

Nu e nevoie deocamdată. E tastatura cu SMK . Am vrut să văd dacă funcționează.

User avatar
thebluefox

06 Dec 2016, 21:31

Tastele sunt foarte OK. Da` trebuie să-ți întinzi mâinile la maxim ca să ajungi bine la extremități.

User avatar
thebluefox

07 Dec 2016, 08:40

Oare cat valoreaza in realitate?? Am gasit un model asemanator?

http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-LASER-L ... SwzaJX-84G

User avatar
thebluefox

07 Dec 2016, 19:33

Merită să iei o tastatură cu MX Black și să îi schimbi controlerul?
Dacă o iei sub 100 RON.

User avatar
Laser
emacs -nw

07 Dec 2016, 20:26

Nu cred ca poti sa schimbi controllerul la orice tastatura. Cel putin, nu usor. Sunt cateva la care poti sa-l inlocuiesti cu cel al lui bpiphany (wiki/Costar_replacement_controllers ), dar trebuie sa fie exact una din tastaturile respective (documentate in linkul mentionat), sau - alta varianta - poti sa adaugi un convertor ps2->usb (ieftin) sau usb->usb (scump) care ruleaza TMK firmware al lui Hasu (https://geekhack.org/index.php?topic=72052.0 ). Convertorul se interpune intre cablu si tastatura si poate fi cumparat, sau - cel ps2->usb, facut dintr-un teensy 2.0 sau, si mai ieftin, un Pro Micro. Dar, in cazul in care interpui un astfel de convertor, daca tastatura nu este NKRO (sau 6KRO), asa ramane.

User avatar
thebluefox

07 Dec 2016, 20:37

Genesis RX88 ... celebre pentru dublarea caracterelor :D

User avatar
gogusrl

07 Dec 2016, 21:57

haha, una d-aia m-a adus pe mine pe DT. luata de pe olx, evident avea chattering si am zis ca incerc sa o repar decat sa ma tiganesc cu ala sa-mi iau banii inapoi. Din niste google-uri am ajuns pe Deskthority si aici am ramas :)

User avatar
thebluefox

07 Dec 2016, 22:42

Și ai reparat-o ? :lol:

User avatar
gogusrl

07 Dec 2016, 22:45

Nope, mi-am luat banii inapoi cand a devenit clar ca-i de la controller.

User avatar
thebluefox

08 Dec 2016, 07:46

O tastatura din asta mi-ar veni la fix
https://www.olx.ro/oferta/tastatura-che ... 60ceca9c71

User avatar
Laser
emacs -nw

08 Dec 2016, 15:52

Atunci, asta ce are? :P : http://www.ebay.de/itm/Tastatur-Cherry- ... 2226229631 (presupunand ca nu trackpad-ul te intereseaza)

User avatar
gogusrl

08 Dec 2016, 15:53

Sunt si la 3 eur / buc. Putem face un group buy sa renteze transportul.

Andrei P

08 Dec 2016, 16:45

Eu ma bag, chiar la două bucăți :)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

User avatar
Laser
emacs -nw

08 Dec 2016, 16:51

gogusrl wrote: Sunt si la 3 eur / buc. Putem face un group buy sa renteze transportul.
Unde? :P Nush daca ma bag - PCB nu-mi trebuie, taste din alea nu-mi trebuie, MX Blacks nu-mi trebuie, stabilizatoare mai am. Dar, niste MX Browns n-ar fi rele - daca e vreuna cu MX Brown, ma bag la 1 bucata (pp. ca iesim per total pana la ~10€ / tastatura + transport local in Romania).

Post Reply

Return to “Other languages”