Romanian Corner

sebas

05 May 2017, 15:58

Cred că am să vând AnnePro-ul descris mai sus și am să încerc un 40% pt muncă. 300RON în București, +livrare altfel. Cineva interesat?

User avatar
AdrianMan

09 May 2017, 20:45

Laser wrote: IBM Model M, UK layout, cu spacebar foxat (se poate lipi/inlocui) la 130RON: https://www.olx.ro/oferta/tastatura-mec ... 4802580487

Eu am una cu layout german, functionala, as putea s-o vand la 200RON + curier, daca intereseaza pe cineva (dati un PM).

Salutare,

Am intrat de curand in posesia unui IBM Model M 1396790. https://goo.gl/photos/4EEq9AmZGoyzjQ5Z7

Imi poti spune, te rog, cum sa o restaurez/curat cat mai bine ?

De asemenea, are 5 taste lipsa, partea superioara... ai idee de unde pot face rost sa le inlocuiesc?

Multumesc mult !

User avatar
Laser
emacs -nw

09 May 2017, 21:16

Salut - si felicitari de achizitie, ai prins un Model M in format ANSI, e ceva mai rar pe meleagurile astea :)

Daca functioneaza, n-as desface-o (a mea am luat-o de pe ebay in stare buna, asa ca n-am curatat-o pe interior), as curata-o doar pe exterior.

Tastele, dupa cum se vede (la cele care lipsesc) sunt facute din doua bucati - dar se pot scoate complet (ambele parti) si pune la spalat in apa nu foarte fierbinte cu ceva sapun cat mai simplu/neparfumat. Iar dupa, la plasarea tastelor inapoi in "barrels" (tuburile care contin arcurile), trebuie avut un pic de grija sa nu "prinda" gresit arcul - daca o tasta nu face clic, trebuie scoasa si introdusa din nou (arcul trebuie sa intre "corect" in santul din interiorul tastei).

De facut rost de tastele lipsa, tot aici pe forum ar fi cel mai bine sa intrebi lumea (poate un post de tip WTB, sau daca dai o cautare dupa userii care au IBM Model M prin postari, care au la profil o tara din Europa, si le trimiti cate un PM). Poti cauta si pe ebay.com/ebay.de, sunt unii care vand taste la bucata, daca-ti convine pretul.

Pentru o restaurare "la sange" (sincer, nu stiu daca merita efortul, daca tastatura merge asa cum e), unii merg pe ceea ce se numeste un "bolt mod" - dar e ceva de lucru si e o modificare ireversibila.

De asemenea, tastatura poate fi trecuta pe conexiune USB, si sa devina complet programabila (functii taste, macrouri etc.) cu un Teensy 2.0 sau un Arduino Pro Micro pe care se pune firmware-ul TMK a lui Hasu (sau, alternativ, "Soarer's converter" firmware), sunt tot felul de thread-uri pe aici, poate le-ai vazut deja.

Ideal ar fi daca alt user de aici din tara ar avea niste taste de Model M de care sa se poata lipsi. Eu am doar taste de la un Model F "Bigfoot" care sunt dintr-o bucata si arata usor diferit, deci ar trebui sa-ti dau tot setul, dar setul nu are acelasi layout si nu acopera tastele necesare pentru formatul ANSI (cu siguranta tasta Left Control nu e la fel). Dar daca nu gasesti nimic altceva pentru o perioada si gasesti ca te-ar ajuta ...

User avatar
gogusrl

09 May 2017, 21:33

Cred ca te pot ajuta eu cu tastele lipsa, o sa verific maine.

User avatar
AdrianMan

09 May 2017, 22:11

Wow, multumesc pentru raspunsurile rapide si primirea calduroasa :) Sunt interesat sa o trec pe usb, am lasat-o la un domn care se ocupa cu reparatii electronice si mi-a spus ca ii poate pune usb ...

@gogusrl : Ar fi super tare daca m-ai putea ajuta :)

O seara frumoasa!

User avatar
AdrianMan

11 May 2017, 15:36

Salutare,

Am gasit pe olx un anunt cu niste tastaturi care ar fi mecanice ...
https://www.olx.ro/oferta/tastatura-pc- ... b14c353c23

Aveti idee ce modele sunt si daca e ceva de capul lor? :roll:

User avatar
derzemel

11 May 2017, 15:46

AdrianMan wrote:Salutare,

Am gasit pe olx un anunt cu niste tastaturi care ar fi mecanice ...
https://www.olx.ro/oferta/tastatura-pc- ... b14c353c23

Aveti idee ce modele sunt si daca e ceva de capul lor? :roll:
Sunt rubber dome amandoua

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

User avatar
AdrianMan

11 May 2017, 18:34

Meh :)

Apropo, e vre-un thread romanesc pe unde v-ati prezentat tastaturile? Sunt curios si eu ce aveti :)

User avatar
Laser
emacs -nw

11 May 2017, 19:48

Asta ? Si poate cel general cu "show your ..."

User avatar
AdrianMan

11 May 2017, 20:47

Deci vad ca toata lumea are super tastaturi :) Si multe :)) Eu sunt recent detinator al unui CM Masterkeys Pro L white Led, pe care l-am facut curcubeu cu un set de la chinezi +IBM model M-ul mentionat anterior : Am mai avut un SteelSeries 6GV2 cu mx Blacks care nu mi-a placut si l-am vandut.

Cred ca sunt "hooked" si eu @-)

As vrea sa incerc si eu live mai multe tipuri de switch-uri, pana acum m-am jucat decat cu mx blacks,browns si blue, si foarte putin cu model M-ul care mi se pare chiar deosebit la feeling. Dar pentru daily use, la birou, nu pot folosi ceva zgomotos, de aceea am si mers pe browns.

Am citit mai pe la inceputul thread-ului ca mai faceati meeting-uri...daca se face ceva prin Bucuresti as vrea sa "partikip" si eu :)

Andrei P

12 May 2017, 19:52

Nu chiar toată lumea, dar sigur toți își doresc ;) Deocamdată caut un set de PBT Dyesub pentru a mea Anne Pro si cam atât deocamdată.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

User avatar
gogusrl

12 May 2017, 20:35

Eu acasa folosesc un TADA68 ISO cu gateron blacks si random dyesubs
Spoiler:
Image
Si la munca un Zenith G80-1192HAG cu vintage mx blacks si Cherry ANSI dyesubs + doubleshot ISO kit
Spoiler:
Image
Mai am in rotatie :
- novatouch cu ansi doubleshots, iso kit
- wang 725-3770 ISO (amber alps) si ANSI (black alps)
- IBM Model M ISO
- Apple Extended Keyboard 2 ISO cu dampened cream alps
- SGI Granite ANSI cu dampened white alps
- Cherry G80-1000 cu zfrontier vulcan dyesubs

In productie
- 2 x Alps64 60%, unul il fac ISO, unul ANSI
- phantom pcb + custom case
- Ampex white spaceinvaders de convertit


In "stoc" inca 30++ tastaturi utilizabile sau mai putin utilizabile. Candva o sa gasesc rabdarea necesara sa le pozez pe toate si sa fac si eu un thread cu "my collection".

User avatar
gogusrl

15 May 2017, 17:26

Niste poze oribile cu ultimele miscari

Novatouch cu ANSI Doubleshots si ISO kit
Image

Zenith branded Cherry G80-1192HAX cu pcb de G80-1000HAU si Zfrontier Vulcan Dyesubs ( that's a mouthful :D )
Image

User avatar
AdrianMan

15 May 2017, 19:28

Arata super fain Nova touch-ul :) De unde ai tastele colorate layout ISO (caps,win,ctrl, shift,etc) ?

User avatar
AdrianMan

15 May 2017, 19:37

Random facts, am gasit weekendul asta cea mai urata tastatura cherry, intr-un talcioc :) Am pastrat hidoseniile de keycaps, insa nu stiu ce a fost in capul meu de am aruncat tastatura :/ mergea pt piese/carcasa, sau era vre-un doritor pe aici....oricum, la apasare erau naspa switch-urile.

https://goo.gl/photos/4Wq4Rt3k3V1wrSk99

Acum imi pare rau :) dar pe viitor voi strange tot...sau macar temporar pana ma consult pe aici...

User avatar
gogusrl

15 May 2017, 20:14

carcasa era misto ca era neagra, pcb/switchuri s-au dus bine la gunoi, caps-urile sunt funny si cam atat :)

Edit : tastele colorate sunt de la DanielT si fac parte din diferite seturi, de ex : GMK Bluegaloo ( group-buys-f50/gmk-electric-bluegaloo-m ... 10376.html ) si GMK RGB / CYMG.

User avatar
AdrianMan

17 May 2017, 11:47

Ceva util/interesant aici ? Stiu ca sunt rubber domes dar sunt curios de keycaps.
https://goo.gl/photos/RvsBsD1c5Gvk8bHt6

User avatar
gogusrl

17 May 2017, 12:48

cea de jos e un BTC cu caps-urile cherry compatible dar cele stabilizate nu poti sa le folosesti. De asemenea, Escape-ul e 1.25u deci nici ala nu poti sa-l folosesti (decat ca windows key or some shit).

User avatar
thebluefox

17 May 2017, 12:49

AdrianMan wrote: Random facts, am gasit weekendul asta cea mai urata tastatura cherry, intr-un talcioc :) Am pastrat hidoseniile de keycaps, insa nu stiu ce a fost in capul meu de am aruncat tastatura :/ mergea pt piese/carcasa, sau era vre-un doritor pe aici....oricum, la apasare erau naspa switch-urile.

https://goo.gl/photos/4Wq4Rt3k3V1wrSk99

Acum imi pare rau :) dar pe viitor voi strange tot...sau macar temporar pana ma consult pe aici...
Switch-urile erau cumva :
wiki/Cherry_MY ? :D

User avatar
AdrianMan

17 May 2017, 15:24

Salut, da, plastic alb + arc + limba metalica.

Efectiv cand tastai pe ele se simteau ... yacky, dupa cum spune si pe wiki: "like prodding a dead octopus" :))

Dar na, oricum my bad, de acum pastrez tot, macar pt un timp si va zic si voua pe aici.

User avatar
thebluefox

17 May 2017, 15:58

Nu cred că le regretă nimeni... Dacă da, să scrie :-)

User avatar
gogusrl

17 May 2017, 17:53

eu as fi fost foarte interesat de carcasa neagra.

User avatar
gogusrl

18 May 2017, 09:57

Postez si aici in caz ca exista ceva interes :

Am un kit Alps64 cu PCB + Plate + AEK ANSI caps la 400 lei pentru un build ca asta :
Image

User avatar
AdrianMan

18 May 2017, 16:14

Interesant dar e prea mica pt mine :)

Ca fapt divers, am sa dau CM Masterkeys Pro L-ul si caut o noua tastatura "main".

Ce mai ai de vanzare ? :)

User avatar
AdrianMan

18 May 2017, 16:17

Random facts, am vazut o tada68 pe ebay , dar cred ca ajunge scump cu livrare si taxe
http://www.ebay.com/itm/222411681429

User avatar
gogusrl

23 May 2017, 11:00


User avatar
Laser
emacs -nw

23 May 2017, 11:17

PBT subtiri, dar layout ok (ANSI) si switch-uri MX Black usor de schimbat: https://www.olx.ro/oferta/vand-tastatur ... 106e2265cb

User avatar
gogusrl

23 May 2017, 11:19

e de mult pe olx, il astept sa ajunga pe la 100 lei sa-l produc de switchuri :)

daca era orice alt layout ar fi meritat banii.

User avatar
Laser
emacs -nw

23 May 2017, 11:25

Mie imi place layout-ul :P Doar ca n-am nevoie nici de tastatura, nici de vreo chestie din ea. Dar mi se pare perfecta pt. cine vrea sa incerce combinatii de switch-uri si arcuri diferite.

User avatar
gogusrl

23 May 2017, 11:27

asa iei un g80-3000 daca vrei sa testezi swithuri.

Ai vazut cum arata layoutu la Function block ? daca erau aranjate altfel poate as fi fost de acord cu tine :)

Post Reply

Return to “Other languages”