Romanian Corner

User avatar
derzemel

23 Feb 2018, 19:37

Mi-a răspuns. Evident că nu era vorba de ceva serios ci de o tastatura hama wireless.

Deci puteți să ignorați anunțul ăla.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

User avatar
AdrianMan

02 Mar 2018, 15:57


Andrei P

24 Mar 2018, 17:22

Salutare, se poate repara un trace rupt pe un pcb de la anne pro? Am incercat sa schimb switchurile si am observat ca pe space bar trace-ul era inconjurat in jurul pinului. L-am dezlipit si cand l-am scos afara a iesit cu trace-ul legat de un pin. S-a rupt. Oare se poate face ceva? Am lipit un alt switch in locul lui si nu mergea. Restul de taste functionau perfect.

User avatar
derzemel

24 Mar 2018, 17:28

Andrei P wrote:Salutare, se poate repara un trace rupt pe un pcb de la anne pro? Am incercat sa schimb switchurile si am observat ca pe space bar trace-ul era inconjurat in jurul pinului. L-am dezlipit si cand l-am scos afara a iesit cu trace-ul legat de un pin. S-a rupt. Oare se poate face ceva? Am lipit un alt switch in locul lui si nu mergea. Restul de taste functionau perfect.
Lipești un fir subțire de la trace-ul rupt de pe pcb direct pe pin-ul switch-ului care se conecta la trace-ul rupt

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Andrei P

24 Mar 2018, 20:44

derzemel wrote:
Andrei P wrote:Salutare, se poate repara un trace rupt pe un pcb de la anne pro? Am incercat sa schimb switchurile si am observat ca pe space bar trace-ul era inconjurat in jurul pinului. L-am dezlipit si cand l-am scos afara a iesit cu trace-ul legat de un pin. S-a rupt. Oare se poate face ceva? Am lipit un alt switch in locul lui si nu mergea. Restul de taste functionau perfect.
Lipești un fir subțire de la trace-ul rupt de pe pcb direct pe pin-ul switch-ului care se conecta la trace-ul rupt

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Am mai incercat sa scot câteva și am văzut că și la tasta ctrl în stânga e aceași prostie. Oare ce fel de fir pot sa folosesc? Un fir subțire de cupru ar fi bun?

Ați mai întâlnit așa ceva? Te împiedică să schimbi switchurile chestia asta. Traceul a fost încolăcit in jurul pinului și când l-am scos de pe plate evident că s-a rupt. Am citit despre Anne pro destul și nimeni nu a menționat asta. Oare sunt șanse să mai fie switchuri la fel?

Cu doua traceuri deja rupte mă gândesc la alta tastatura. Ceva mic și relativ ieftin. Ceva propuneri? Mă gândesc sub 60 de euro. Preferabil cu gateron.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

User avatar
AdrianMan

25 Mar 2018, 12:03

Salut Andrei, daca nu ii dai de capat incearca sa cauti un electronist si sa mergi la el sa te ajute cu reparatia.

Andrei P

25 Mar 2018, 12:24

Și eu mă opresc din schimbat switchurile? Jumătate sunt dezlipite. Mi-e teama sa nu fie mai multe la fel.
Bănuiesc că nu e normal așa ceva.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

User avatar
AdrianMan

25 Mar 2018, 13:50

Andrei P wrote: Și eu mă opresc din schimbat switchurile? Jumătate sunt dezlipite. Mi-e teama sa nu fie mai multe la fel.
Bănuiesc că nu e normal așa ceva.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Pm'd :)

User avatar
pahomi

27 Mar 2018, 14:54

Andrei P dacă ai drum prin Suceava te rezolv eu.

Andrei P

27 Mar 2018, 19:35

pahomi wrote:Andrei P dacă ai drum prin Suceava te rezolv eu.
Am trimis pm :)

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

User avatar
AdrianMan

28 Mar 2018, 11:51

pahomi wrote: Andrei P dacă ai drum prin Suceava te rezolv eu.
Pahomi presedinte ! :D

Andrei P

28 Mar 2018, 11:53

Susțin mișcarea populară!

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

User avatar
derzemel

31 Mar 2018, 10:03

Poker 3 cu Mx-Blue pe olx la 350 de lei

https://www.olx.ro/oferta/tastatura-vor ... aJSlw.html

User avatar
AdrianMan

02 Apr 2018, 19:40

Astazi a fost o zi glorioasa :

https://imgur.com/a/P3l0N

User avatar
pahomi

04 Apr 2018, 17:17

CM Storm, pentru voi 150 lei + transport .E cu Cherry browns, funcționează impecabil. https://www.olx.ro/oferta/tastatura-mec ... aM5rj.html

Andrei P

04 Apr 2018, 17:21

https://www.olx.ro/oferta/tastatura-mec ... aLJVx.html
Poker 2, generația noua cu type c. Preț cam mărișor?

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

User avatar
pahomi

23 Apr 2018, 14:16

Salut! Ar fi persoane interesate de o tastatură WASD V2 87-Keys TKL cu Cherry MX Clear? E cumpărată de aici f-o-r-s-a-l-e-f58/wasd-v2-87-tkl-mx-cle ... 0wasd%20v2

User avatar
AdrianMan

17 May 2018, 14:20


User avatar
pahomi

11 Jun 2018, 20:31

Pentru cine o dorește 220 lei, wasd v2, tkl, cu clears, funcționează perfect. Taste wasd blanks. https://www.olx.ro/oferta/tastatura-mec ... bcBBF.html

User avatar
pahomi

16 Jun 2018, 13:52

Why keyboards don't sleep? Because they have 2 shifts.

User avatar
Laser
emacs -nw

16 Jun 2018, 15:51

Heh :)

User avatar
pahomi

26 Jun 2018, 10:33

https://www.massdrop.com/buy/27250 pentru cine îl dorește e nou, neutilizat, 50 lei + transport.

User avatar
AdrianMan

28 Jun 2018, 10:07


User avatar
AdrianMan

21 Jul 2018, 20:19

Salut ! Ma poate ajuta cineva cu un spacebar simplu 6.25, Cherry profile, preferabil negru ?

Merci

User avatar
AdrianMan

20 Sep 2018, 14:22

Salutare lume, mai este cineva activ pe aici ? Sau s-a lasat toata lumea ? :))

Eu intre timp am lasat-o mai usor cu tastaturile (doar 5), dar am mai achizitionat si probat ceva butoane ... momentan am ajuns la GMK cherry profile :)

Altcineva ? Ce mai invartiti ?

User avatar
thebluefox

10 Oct 2018, 15:17

Nu am renuntat, doar ca in viata mai apar si schimbari. Si hobby-urile mai trec pe locul doi - trei.

Si in unele locuri tastaturile vintage nu sunt asa de accesibile. Probabil anul viitor cand voi locui in Bucuresti...

User avatar
pahomi

19 Nov 2018, 00:02

Salut! Mă poate ajuta cineva cu câteva keycaps XDA? Pot să fie și 2, 3. Folosesc de ceva vreme DSA și doresc să testez cum se simt după care le pot returna. Suport eu transportul până la Suceava sau putem face o treabă prin publi24 ca să fie gratuit.

User avatar
Laser
emacs -nw

19 Nov 2018, 11:53

Eu n-am :( din pacate nu-s fan DSA etc. (taste cu acelasi profil), singurele pe care le am sunt cele dintr-un set Devlin.

User avatar
AdrianMan

19 Nov 2018, 12:25

Salut Alex, din pacate am decat DSA...

User avatar
Ander

17 Jan 2019, 10:56

Există un colț românesc aici la Deskthority! Fiecare site web trebuie să aibă un colț românesc.

Post Reply

Return to “Other languages”