Romanian Corner

User avatar
AdrianMan

18 Jan 2019, 15:21

Pai da bine :))

Bine ai venit !

User avatar
peter.fretter

22 May 2019, 16:58

Salutare!

Sunt nou pe aici, ma bucur sa vad coltul asta Romanesc cu oameni pasionati de "butoane".
As avea cateva intrebari si nevoie de cateva opinii de la voi.

Pe scurt, acasa folosesc o tastatura CM Masterkeys Pro S cu MX Browns, la munca una de la Qisan Magicforce 68 cu Gateron Reds si ma bate un gand sa o schimb cu o tastatura Anne Pro 2 (brown switches) deoarece:
  • e wireless (vreau sa scap de fire, mouse-ul e deja wireless, castile la fel)
  • small form factor (60%)
  • nu prea ma impac cu Gateron Reds (fac multe greseli deoarece se apasa super usor si mai apas unele taste fara sa vreau)
Cu MX Browns de acasa ma inteleg destul de bine.

Intrebarile ar fi:
  1. Are cineva Anne Pro 2 si poate impartasi experienta cu tastatura asta? (Daca a avut ceva probleme sau nu etc.)
  2. Am vazut ca Anne Pro 2 poate veni cu Gateron Brown sau Kailh Box Brown. A avut cineva tastaturi cu switchuri din astea si poate face o comparatie? Alte pareri despre switch-urile astea?
Cheers!

Condor

08 Jun 2019, 11:01

Primul post :)

Este cineva din Bucuresti si are una sau mai multe tastaturi mecanice cu mai multe tipuri de switchuri preferabil?

Vreau si eu sa fac o comanda zilele astea pentru un GK61 pe care sa pun niste Outemu Silent Sky si tare as vrea sa butonez un pic o tastura mecanica (adevarata) nu rahaturile comerciale gen Logitech/Reddragon.

Olso - vi se pare o optiune potrivita GK61 ca un first board?

User avatar
AdrianMan

08 Jun 2019, 13:22

peter.fretter wrote:
22 May 2019, 16:58
....[*]Are cineva Anne Pro 2 si poate impartasi experienta cu tastatura asta? (Daca a avut ceva probleme sau nu etc.)
[*]Am vazut ca Anne Pro 2 poate veni cu Gateron Brown sau Kailh Box Brown. A avut cineva tastaturi cu switchuri din astea si poate face o comparatie? Alte pareri despre switch-urile astea?[/list]
Salutare,

Lumea pe aici e deja veterana si cam iesita la pensie. Cam si-au gasit preferintele si s-au retras, sunt f putin activi sau nu au mai avut timp de acest hobby :)

Sa iti raspund la intrebare, Anne pro e f ok daca esti ok cu layout-ul de 60%

Pe switches recomand gatheron brown la care sa adaugi QMX silencing clips de la Uniquey (baga search) . Mai dai cu niste lube/grease la stabilizatoare si ai ceva decent si de buget :)

Succes !

User avatar
AdrianMan

08 Jun 2019, 13:30

Condor wrote:
08 Jun 2019, 11:01
Primul post :)

Este cineva din Bucuresti si are una sau mai multe tastaturi mecanice cu mai multe tipuri de switchuri preferabil?

Vreau si eu sa fac o comanda zilele astea pentru un GK61 pe care sa pun niste Outemu Silent Sky si tare as vrea sa butonez un pic o tastura mecanica (adevarata) nu rahaturile comerciale gen Logitech/Reddragon.

Olso - vi se pare o optiune potrivita GK61 ca un first board?
Salut si bine ai venit. Sunt eu din Bucuresti. Daca vrei putem bea o bere pe la Victoriei in timpul saptamanii la pranz. Am un switch tester cu ceva cherry mx si cu topre, si iti pot arata o tastatura topre si una cu zealios. Da-mi un pm si facem schimb de nr de tel daca vrei.

GK61 e ok ca e hotswap, e de buget, daca faci lube la stabilizatoare, bagi ceva in carcasa sa nu sune a gol si bagi niste switches ce iti plac pe ea, tre sa fie ok, mai ales daca esti ok cu formatul de 60%

Outemu Silent sky sunt f ok, si tactilitate si silentioase, dar nu sunt f smooth.

User avatar
peter.fretter

13 Jun 2019, 14:27

AdrianMan wrote:
08 Jun 2019, 13:22

Salutare,

Lumea pe aici e deja veterana si cam iesita la pensie. Cam si-au gasit preferintele si s-au retras, sunt f putin activi sau nu au mai avut timp de acest hobby :)

Sa iti raspund la intrebare, Anne pro e f ok daca esti ok cu layout-ul de 60%

Pe switches recomand gatheron brown la care sa adaugi QMX silencing clips de la Uniquey (baga search) . Mai dai cu niste lube/grease la stabilizatoare si ai ceva decent si de buget :)

Succes !
Am dat comanda acum cateva saptamani de pe Banggood (cu Gatheron Browns), cred ca o sa ajunga saptamana viitoare. Really exciteeeed! :D

Nu stiam de acele silencing clips, par interesante, merci!

User avatar
AdrianMan

22 Jun 2019, 21:18

Intrebare random :)

Ce tastaturi mai aveti ?

User avatar
pahomi

26 Jul 2019, 10:37

Salut! Vând un Cooler Master Masterkeys Pro S cu Cherry MX Brown. Tastatura are mai puțin de 2 săptămâni. A venit cu o problemă din fabrică, tasta A mergea doar dacă era apăsată mai tare, motiv pentru care am desfăcut-o și am descoperit că nu era lipit un pin de contact. L-am lipit și funcționează fără probleme. Dacă aveți oferte nu ezitați. La schimb mă interesează doar Vortex Race 3 RGB sau Vortex Core. O vând pentru că prefer formatul DSA, nu mă pot reobișnui cu OEM.

Edit: poze puteți vedea aici: https://photos.app.goo.gl/dsxS9YZCqtCd7aAf7 (LD51 e switch-ul reparat de mine - se poate vedea cu zoom in)

Andrei P

07 Nov 2019, 21:00

Salutare! Long time no see. Am gasit la facultate o tastatura Olivetti personal computer keyboard 2. Ar fi cineva interesat de asa ceva? Ati vazut vreuna vanduta recent? Si la ce pret daca e cazul. Sa stiu cat sa ii bag in buzunar la nenea din laborator sa il scap de ea :))
O poza orientativa, nu am apucat sa-i fac una la facultate. https://imgur.com/a/zaYqNft

rr2_

26 Jan 2020, 13:53

Salutare! O scurta intrebare pentru pasionatii de tastaturi IBM model M sau F care au una si doresc sa o vanda. Caut de ceva vreme o tastatura de genul dar fara succes. Intamplator am dat peste un review la un model F si mi-am adus aminte ca am avut pe primul PC una de genul si parca as mai vrea una ca prea bine era facuta, aia originala s-a dus odata cu calculatorul la o ruda care a aruncat-o dupa niste ani odata cu calculatorul.
Tastatura poate sa fie si in stare mai proasta, oricum va fi desfacuta si curatata pana ajunge ca una noua.

User avatar
AdrianMan

26 Jan 2020, 19:57

rr2_ wrote:
26 Jan 2020, 13:53
Salutare! O scurta intrebare pentru pasionatii de tastaturi IBM model M sau F care au una si doresc sa o vanda. Caut de ceva vreme o tastatura de genul dar fara succes. Intamplator am dat peste un review la un model F si mi-am adus aminte ca am avut pe primul PC una de genul si parca as mai vrea una ca prea bine era facuta, aia originala s-a dus odata cu calculatorul la o ruda care a aruncat-o dupa niste ani odata cu calculatorul.
Tastatura poate sa fie si in stare mai proasta, oricum va fi desfacuta si curatata pana ajunge ca una noua.
Salutare si bine ai venit !

Poti lua ceva de la unicomp, sunt aproximativ la fel si trecute gata pe USB si cu windows keys : https://www.pckeyboard.com/

Pe la noi model M si F nu prea se gasesc, poti pune anunt aici pe deskthority de cumparare pe marketplace sau pe reddit pe mechmarket .

Cu cat e bataia de cap pentru restaurare si convertire mai bine iei noua. De asemenea am impresia ca au scos si varianta SSK, adica fara numpad.

Succes !

rr2_

01 Feb 2020, 10:37

SSK-ul e frumos, dar daca tot o sa stea pe birou ar putea sa fie si cea cu 122 de taste ca nu ma deranjeaza. De cele ce la unicomp nu stiu ce sa zic, ma atrage mai mult una veche, imi plac mie mai mult lucrurile vechi. O sa mai arunc un ochi si pe aici, pe langa site-urile de vanzari si tarabele din targ. Pana la urma gasesc una.

User avatar
AdrianMan

01 Feb 2020, 14:06

rr2_ wrote:
01 Feb 2020, 10:37
SSK-ul e frumos, dar daca tot o sa stea pe birou ar putea sa fie si cea cu 122 de taste ca nu ma deranjeaza. De cele ce la unicomp nu stiu ce sa zic, ma atrage mai mult una veche, imi plac mie mai mult lucrurile vechi. O sa mai arunc un ochi si pe aici, pe langa site-urile de vanzari si tarabele din targ. Pana la urma gasesc una.
Daca vrei veche poti cauta si pe https://www.reddit.com/r/mechmarket?utm ... urce=share

Vezi ca cei de la unicomp au si varianta de culoare aia alb/bej ce arata la fel ca modelele vechi. Avantaje clare sunt ca au deja USB si tasta Win.

User avatar
AdrianMan

11 Feb 2020, 17:19

rr2_ wrote:
01 Feb 2020, 10:37
SSK-ul e frumos, dar daca tot o sa stea pe birou ar putea sa fie si cea cu 122 de taste ca nu ma deranjeaza. De cele ce la unicomp nu stiu ce sa zic, ma atrage mai mult una veche, imi plac mie mai mult lucrurile vechi. O sa mai arunc un ochi si pe aici, pe langa site-urile de vanzari si tarabele din targ. Pana la urma gasesc una.
Vinde cineva in EU mai multe model M daca mai vrei: https://www.reddit.com/r/mechmarket/com ... urce=share

User avatar
gogusrl

01 May 2020, 12:38

Are cineva de vanzare switchuri liniare (gateron yellow / black sau echivalent) si niste cherry profile pbt caps (chinezarii) ? nu m-as baga sa comand extern in perioada asta.

User avatar
Topre_

09 Jun 2020, 01:56

Hey, long time no see! N-am mai intrat pe forumul asta de aproximativ 3 ani, a intervenit UPB in viata mea si s-a dus aproape totul dracului :D. Anyway, am si eu o intrebare. Stiti pe cineva care repara tastaturi? Am un KBP V60 cu Matias Click-uri care nu mai functioneaza cum trebuie, si nu sunt electronisti in Galati care se pricep la treburi atat de migaloase :)

User avatar
AdrianMan

09 Jun 2020, 07:51

Topre_ wrote:
09 Jun 2020, 01:56
Hey, long time no see! N-am mai intrat pe forumul asta de aproximativ 3 ani, a intervenit UPB in viata mea si s-a dus aproape totul dracului :D. Anyway, am si eu o intrebare. Stiti pe cineva care repara tastaturi? Am un KBP V60 cu Matias Click-uri care nu mai functioneaza cum trebuie, si nu sunt electronisti in Galati care se pricep la treburi atat de migaloase :)

Salut, ce inseamna "nu mai functioneaza cum trebuie" ?

Poate trebuie doar intarite putin conexiunile la switch-uri cu niste fludor...

User avatar
Topre_

09 Jun 2020, 12:28

AdrianMan wrote:
09 Jun 2020, 07:51
Salut, ce inseamna "nu mai functioneaza cum trebuie" ?

Poate trebuie doar intarite putin conexiunile la switch-uri cu niste fludor...
Nu mai merg anumite taste, si/sau au exagerat de mult ghosting. De asemenea, i s-a rupt(?) conectorul Mini USB de pe PCB, dar pe ala l-a putut repara un electronist.

User avatar
AdrianMan

09 Jun 2020, 17:43

Topre_ wrote:
09 Jun 2020, 12:28
AdrianMan wrote:
09 Jun 2020, 07:51
Salut, ce inseamna "nu mai functioneaza cum trebuie" ?

Poate trebuie doar intarite putin conexiunile la switch-uri cu niste fludor...
Nu mai merg anumite taste, si/sau au exagerat de mult ghosting. De asemenea, i s-a rupt(?) conectorul Mini USB de pe PCB, dar pe ala l-a putut repara un electronist.
Poti face si tu verificare a contactelor cu o penseta pe butoanele care nu mai merg.

Scoti pcb , il lasi conectat la pc si atingi cele 2 puncte de pe spatele pcb-ului de la switchurile respective sa vezi daca se activeaza. Daca da, poate fi de la switch-uri si/sau lipituri, si merg reparate...daca nu, trebuie cautate trace-urile si vazut daca sunt intreruperi sau coroziuni. Daca sunt probleme mai mari si nu se activeaza la penseta butoanele, as trece mai departe si as cauta alta tastatura similara pe reddit mechmarket, nu ar trebui sa fie mai mult de 70-90$.

User avatar
Topre_

02 Jul 2020, 23:54

Da, deci am verificat toate contactele switch-urilor cu o penseta, si merg toate tastele, dar cateodata se dubleaza niste taste, insa pot sa trec peste asta :)

Condor

12 Jul 2020, 07:31

Eu am reusit sa prind un DZ65 RGB v2 de la KDBFans - transportul si taxele vamale aproape au dublat pretul dar pana mea - chiar voiam PCB-ul ala.
Acum adun bani sa comand si un case (plastic ca aluminiu e 100$) si un Brass plate - 50$ amandoua + 17$ transportul plus taxele vamale :(

jocuricalaaparate

31 Jul 2020, 13:22

Mi-am rupt recent tastatura jucând. Ce să ia pentru gaming și de lucru?

User avatar
AdrianMan

31 Jul 2020, 20:33

jocuricalaaparate wrote:
31 Jul 2020, 13:22
Mi-am rupt recent tastatura jucând. Ce să ia pentru gaming și de lucru?

Cateva optiuni :
Leopold FC750R PD cu silent red
Niz Plum 87 2019

jocuricalaaparate

03 Aug 2020, 09:32

AdrianMan wrote:
31 Jul 2020, 20:33
jocuricalaaparate wrote:
31 Jul 2020, 13:22
Mi-am rupt recent tastatura jucând. Ce să ia pentru gaming și de lucru?

Cateva optiuni :
Leopold FC750R PD cu silent red
Niz Plum 87 2019
Mulțumesc. Înainte de asta, nici măcar nu știam despre acest producător. Comentariile despre această tastatură sunt impresionante. O voi cumpăra!

User avatar
pahomi

04 Aug 2020, 08:59


User avatar
pahomi

04 Aug 2020, 09:03

Dacă sunt persoane interesate scot la vânzare și un mouse Logitech Mx Master 2S versiunea pe alb/gri. Pentru voi prețul este de 220 lei. Îl puteți vedea în poze aici: https://www.olx.ro/oferta/mouse-wireles ... TUxN.html
Funcționează impecabil, l-am folosit mai puțin de 1 lună, e prea mare pentru mâna mea. Estetic nu știu de unde rotița de scroll are o tentă de oxid pe partea stângă.

AlexM

18 Nov 2020, 12:02

Hello guys. Am o intrebare pentru voi, recent m-am hotarat sa imi iau o tastatura, iar cea mai buna varianta am vazut ca este un Leopold. Si-a mai achizitionat cineva brand-ul acesta, si daca da de unde? Ma gandeam sa comand de pe mechanicalkeyboards.com, insa nu stiu daca va trebui sa achit si taxa de TVA, iar daca trebuie sa achit acea taxa, stie cineva valoarea ei?

solviturambulando

03 Feb 2022, 19:16

Salut știe cineva de taste PBT sau ABS cu Romanian layout?

User avatar
AdrianMan

05 Feb 2022, 10:27

solviturambulando wrote:
03 Feb 2022, 19:16
Salut știe cineva de taste PBT sau ABS cu Romanian layout?
Nu prea sunt.

O optiune ar fi sa iti faci un set custom si sa alegi tu culorile si legendele ce vor fi printate :

Vezi pe:
https://www.wasdkeyboards.com

De asemenea posibil pe:
Maxkeyboards.com

Post Reply

Return to “Other languages”