Romanian Corner

youlee

24 Feb 2016, 08:15

Salutare, vreau sa cumpar o tastatura mecanica (prima!!!) insa cam greu de gasit una la care sa nu te rupa transportul, plus ca nici bugetul nu e mare, cam 100 €.
Poate stiti pe cineva pe aici care vinde o tastatura cu cherry mx brown(sau ceva asemanator), US layout si sa fie TKL sau 60% (imi plac ambele modele).
Va multumesc

danielcepa

24 Feb 2016, 11:08

e ziua ta norocoasa, nu stiu cine o vinde, probabil e de pe aici.

http://olx.ro/oferta/tastatura-mecanica ... 5GF4a.html

edit: vad ca vroiai tkl, oh well

User avatar
derzemel

24 Feb 2016, 11:11

E full size, youlee vrea TKL. Dar e o afacere foarte buna. Filco chiar sunt bine construite

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

24 Feb 2016, 11:18

E o afacere buna Filco aia, un pic cam mare pentru gustul meu dar daca nu ai nimci si vrei sa incepi e o treaba buna, nu sunt bani aruncati

youlee

24 Feb 2016, 17:26

danielcepa sunt foarte tentat sa o iau, mai ales ca e din Braila ca si mine. Faza e ca nu e iluminata. Daca era tkl nu mai conta :) Stie careva daca se poate moda sa aibe leduri?

User avatar
gogusrl

24 Feb 2016, 17:34

nu

danielcepa

24 Feb 2016, 21:32

youlee wrote: danielcepa sunt foarte tentat sa o iau, mai ales ca e din Braila ca si mine. Faza e ca nu e iluminata. Daca era tkl nu mai conta :) Stie careva daca se poate moda sa aibe leduri?
ar fi o prima tastatura mecanica excelenta
ca si calitate si durabilitate e printre cele mai bune out there
Last edited by danielcepa on 24 Feb 2016, 22:30, edited 1 time in total.

User avatar
derzemel

24 Feb 2016, 21:42

E o tastatura excelenta si pentru cei care au mai multe tastaturi mecanice.
Eu as vedea-o ideala pentru folosit la serviciu

User avatar
Topre_

05 Mar 2016, 09:01

Stie careva unde pot gasi niste taste Alb-pe-negru din PBT gros, la un pret rezonabil? Mi-am luat un FILCO de pe olx.ro, si vreau sa zic ca este incredibila tastatura, doar ca ma enerveaza tastele. Sunt din ABS cu pad-printing.

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

05 Mar 2016, 09:18

Nu stiu daca au si PBT doubleshot dar au sigur unele dyesub http://www.geekkeys.com/104-keysets/ arunca un ochi, poti sa aranjezi cu ei sa declare valoare sub 25$ si nu ai batai de cap cu vama ;)

User avatar
Topre_

05 Mar 2016, 14:46

Mda, am decis sa merg cu un set custom WASDKeyboards cu ABS doubleshot. Poza aici http://i.imgur.com/qOy4KVy.jpg

User avatar
gogusrl

05 Mar 2016, 14:49

meh, nu sunt fan ABS. mai bine asa : http://imsto.cn/index.php?route=product ... ry&path=62 :)

User avatar
Topre_

05 Mar 2016, 14:58

Bine ar fi daca as putea sa customziez un set de PBT-uri groase...

User avatar
Topre_

05 Mar 2016, 15:34


User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

05 Mar 2016, 16:47

astea Vortex sunt decente cam albe pentru gustul meu :lol: cele mai bune sunt alea recomandate de gogu da trebuie sa ai fooooarteeeee muuuuuuuulta rabdare , timpii de livrare sunt cam lungi la imsto :(
Esc-ul ala e ok asa de inceput, in timp poate prinzi ceva mai acatarii gen CC sau Bro :D
Alea WASD sunt caca, ABS subtire, laser printed cel mai mare caca si eu sunt fan ABS da sa fie ceva de calitate gen Cherry, GMK sau JTK (astea au lengende cam inconsistente dar macar sunt groase in carne si ieftine).

Cel mai bine e sa nu te grabesti si sa iei ceva de calitate indiferent ce material da sa fie bune ca e pacat, niste taste proaste strica si cea mai misto tastatura :(

User avatar
Topre_

05 Mar 2016, 17:10


User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

05 Mar 2016, 17:34

Arata ca niste ABS Tai-Hao , cam subtirele.

Uite astea sunt meseriase http://www.geekkeys.com/geekkeys-dark-g ... ll-keyset/ dyesub foarte misto facute

User avatar
Topre_

05 Mar 2016, 17:43

Tocmai am verificat pretul unui set full 1976 si a trebuit sa ma asez...

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

05 Mar 2016, 17:55

:lol: ideea e ca niste taste un pic mai altfel si de buna calitate costa dar e o investitie, banii ii poti recupera oricand ba chiar si nitel profit. Ieftiniturile sunt ieftinituri, bani aruncati, sunt naspa legendele, tastezi aiurea etc... Eu am doar seturi de calitate si daca intr-o zi nu mai am chef de ele le vand pe bani buni, dar nu e cazul :lol:
Cu am zis, mai bine mai astepti strangi niste fonduri si iei ceva bun nu rahaturi cu legende hadicapate ;)

User avatar
Topre_

09 Apr 2016, 08:38

Are careva 4 MX Blue-uri pe care nu le foloseste? Mi s-au stricat niste taste la o tastatura de-a mea, un BW 2012. Nu am chef sa le schimb cu switch-urile de la macro-uri pentru ca le folosesc extensiv.

User avatar
gogusrl

10 Apr 2016, 11:00

Am 3 x Clear si multe Black daca te ajuta cu ceva :)

legat de keycaps, groupbuy-ul lui imsto ofera un raport pret / calitate excelent comparat cu majoritatea seturilor de pe piata (asta daca nu fuge cu banii ca Ivan :) ).

User avatar
Topre_

08 May 2016, 13:49

http://www.ebay.com/itm/Acer-6011-Blue- ... 0938698784

Pfoaaaaaai, pacat ca n-are international shipping...

User avatar
derzemel

08 May 2016, 13:50

Ha, crezi ca ramane la pretul ala? Mai sunt 19 ore de bidding :)))

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

08 May 2016, 17:53

Da care e faza cu astea ? Sincer Alps mi se par over rated, majoritatea au un layout oribil, niste taste hidoase nu gasesti taste sa pui daca iti faci un layout custom. Ok se simt placut dar daca nu le pot folosi asa cum vreau eu si trebuie sa fac compromisuri si tastatura sa arate ca masina de nunta inseamna ca am aruncat cu banii.

User avatar
Topre_

08 May 2016, 22:04


User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

09 May 2016, 15:18

Tot nu inteleg de unde nebunia, sunetul ala e infernal, parca e punga cu piese LEGO a lu' fiimea :lol: Da na fiecare cu gusturile lui :)

User avatar
Topre_

10 May 2016, 20:14

Vinde careva un set full ANSI de PBT?

Edit: @DanielT, poti sa-l intrebi pe @gogusrl, ca el parca avea Complicated(?) White ALPS pe o tastatura de-a lui.

Edit 2: Merita un Poker 2 la 350 de lei cu MX Blue?

User avatar
derzemel

13 May 2016, 17:07

Topre_ wrote: Vinde careva un set full ANSI de PBT?

Edit: @DanielT, poti sa-l intrebi pe @gogusrl, ca el parca avea Complicated(?) White ALPS pe o tastatura de-a lui.

Edit 2: Merita un Poker 2 la 350 de lei cu MX Blue?
Daca iti place MX blue mult, atunci cred ca merita (dar mai negociaza :P).
EU nu suport MX Blue moderne. Iar alea vintage sunt acceptabile primele 10 minute :lol:

User avatar
derzemel

13 May 2016, 17:09

e Gogusrl in Bucuresti :mrgreen:

Facem si noi o adunare rapida o ora sau 2 maine sau Duminica dupa-masa? :D

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

13 May 2016, 17:12

Io n-am cum :( Sunt rahat on-call ...

Post Reply

Return to “Other languages”