Romanian Corner

User avatar
derzemel

13 May 2016, 17:25

DanielT wrote: Io n-am cum :( Sunt rahat on-call ...
Bleh... urat :(

Nu ai tot ce trebuie pe un laptop? si ne asezam la o terasa, undeva unde e wifi?

User avatar
Laser
emacs -nw

18 May 2016, 12:05

Topre_ wrote: Vinde careva un set full ANSI de PBT?
Daca vrei sa nu dai *asa* multi bani, dar sa ai un set complet cu "thick" PBT, eu recomand astea:

http://www.ebay.com/itm/PBT-Keycap-Set- ... Sw91NTttVa

(vanzatorul ala are mai multe feluri - calitatea tastelor e foarte buna, dar literele sunt pad printed lasered = se sterg in timp, asa ca recomand fie cele blanc, fie cele cu literele "front printed" ca in linkul de mai sus).
Last edited by Laser on 18 May 2016, 16:04, edited 1 time in total.

User avatar
gogusrl

18 May 2016, 12:13

Am eu un set thick pbt ansi lasered vopsite de unu negru. Problema e ca ramane vopsea pe degete :) probabil se rezolva cu o revopsire.

User avatar
pahomi

23 Jun 2016, 15:45

gogusrl wrote: cred ca-ti gasesc eu client. eu am anunt pe okazii cu vand model m la 200 lei si momentan n-am nimic in "stoc". daca apare cineva te anunt (si daca-ti convine pretul).


edit : cumpar novatouch daca auziti pe undeva ceva.
este un novatouch pe massdrop https://www.massdrop.com/buy/cm-novatouch-barebones

User avatar
derzemel

23 Jun 2016, 15:51

pahomi wrote:
gogusrl wrote: cred ca-ti gasesc eu client. eu am anunt pe okazii cu vand model m la 200 lei si momentan n-am nimic in "stoc". daca apare cineva te anunt (si daca-ti convine pretul).


edit : cumpar novatouch daca auziti pe undeva ceva.
este un novatouch pe massdrop https://www.massdrop.com/buy/cm-novatouch-barebones
Salut, bine ai venit pe DT :P

Daca vrei sa cumperi de pe Massdrop, stai cuminte. Daca ai noroc ca cei de la Massdrop sa completeze toate actele bine cand o trimit (ceea ce pare ca se intampla rar), o sa platesti taxe de import. Daca nu le completeaza bine, nu o sa iti elibereze de la posta pachetul pana nu vii cu dovezi cat ai platit, ca sa platesti taxele de import :)

Oricum, am eu un Novatouch pe ISO pe care ma gandeam sa il dau pe la 500 de lei. Inca nu sunt 100% decis.

User avatar
pahomi

23 Jun 2016, 17:24

Mulțumesc mult de ofertă dar gogusrl cauta Nova. Eu am un CM QuickFire TKL cu blues și doresc să cumpăr dacă găsesc de la ei la un preț bun asta http://www.cmstore.eu/peripherals/coole ... ed-switch/ . În rest sunt interesat de un schimb: caut un CM Storm TKL luminată cu brown, un vortex poker 2 sau 3 tot pe brown, complet functionale și ofer un Razer Blackwidow Tournament 2014, nou, garanție la pcgarage până în iunie 2018 sau un TOMOKO MMC023 Waterproof 87-Key + diferență din partea mea(contacte clonă de blue). Ce este pe olx știu deja, quickfire la 300 nu funcționează tastele 9 și F9 și vortex-urile sunt cu blue.

User avatar
Topre_

25 Jun 2016, 09:39

Pareri despre Matias Tactile Pro 3 cu Matias Click?

User avatar
Topre_

25 Jun 2016, 09:41

pahomi wrote: Mulțumesc mult de ofertă dar gogusrl cauta Nova. Eu am un CM QuickFire TKL cu blues și doresc să cumpăr dacă găsesc de la ei la un preț bun asta http://www.cmstore.eu/peripherals/coole ... ed-switch/ . În rest sunt interesat de un schimb: caut un CM Storm TKL luminată cu brown, un vortex poker 2 sau 3 tot pe brown, complet functionale și ofer un Razer Blackwidow Tournament 2014, nou, garanție la pcgarage până în iunie 2018 sau un TOMOKO MMC023 Waterproof 87-Key + diferență din partea mea(contacte clonă de blue). Ce este pe olx știu deja, quickfire la 300 nu funcționează tastele 9 și F9 și vortex-urile sunt cu blue.
Nu stiu daca te intereseaza, dar eu vand un FUNC KB-460 cu MX Red. Este in stare impecabila, vine in cutia originala, cu toate accesoriile in afara de CD-ul cu softul sau, pe care il poti lua de pe site-ul lor.

User avatar
Laser
emacs -nw

08 Jul 2016, 13:43

Ok, azi mi-a sosit (cu intarziere, fancourier etc.) o Novatouch TKL, US layout. Produsul fiind ce trebuie, pot oferi linkul catre sursa, in caz ca mai sunt doritori (pret de pret):

https://iponcomp.ro/webshop/product/coo ... us/1400701

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

08 Jul 2016, 13:47

Nu e rau pretul, e chiar unul foarte bun. Si fara bataia de cap sa-l comanzi de afara.

User avatar
derzemel

08 Jul 2016, 13:52

da, mai ales tinand cont ca PC-garage le da cu aproape dublu

User avatar
Laser
emacs -nw

08 Jul 2016, 14:55

Da, tot cautam pe shopmania si vedeam pretul asta (singurul mult mai mic), nu prea mi-a venit sa cred la inceput :D asa ca am trimis un email pe adresa de contact a magazinului, sa verific daca e bun pretul, sau corecta descrierea. Am primit raspuns ok, asa ca .. ce era sa fac, am comandat :P

(postarea asta suna *exact* ca o reclama)

User avatar
Laser
emacs -nw

13 Jul 2016, 11:56

transfer tehnologic :P
storms.jpg
storms.jpg (326.38 KiB) Viewed 5957 times

User avatar
derzemel

13 Jul 2016, 13:10

Laser wrote: transfer tehnologic :P
Bravo, bravo. Sa ne spui cum se simte apoi :P

Uite-o si pe a mea:

Image

User avatar
gogusrl

13 Jul 2016, 13:47

si eu si eu
Image


p.s. 60% sucks :)

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

13 Jul 2016, 13:53

60% 100% din timp :D
@derzemel : arata genial tastatura, WoB cu purple e cea mai tare combinatie :)

User avatar
Laser
emacs -nw

13 Jul 2016, 14:46

60% e OK ... cu split backspace si FN langa RSHIFT :)

Faine poze!

Se simte bine tastatura, cu clapele schimbate :) nici nu-i mai fac nici un 'silencing' mod deocamdata (cum am facut la HHKB). Desi mai am cu ce, am gasit un material a-ntaia - de la un mousepad vechi, din doua straturi - partea care sta pe masa e din ceva cauciuc alb foarte subtire si solid (pe care l-am subtiat si mai mult cu fierul, cred ca are pe la 0.5 mm).

User avatar
pahomi

09 Aug 2016, 10:45

A încercat cineva să înlocuiască toate contactele de pe o tastatură Razer? Am 2 tastaturi de la ei, una cu Razer green switch și una cu switch-uri de la Kailh(cred că ambele switch-uri sunt produse de Kailh :-?) As dori să le înlocuiesc cu Gateron sau Cherry. Este cineva interesat de un group buy pentru switch-uri Cherry? Am văzut că era un thread pe market.

User avatar
pahomi

11 Aug 2016, 10:20

Aveți idee de unde pot cumpăra tastatura din imaginile de mai jos:
http://gaming.coolermaster.com/images/p ... ge_738.jpg
http://i.imgur.com/K1M1PP8.jpg

Este vorba despre un CM QuickFire TK, switch brown și full luminată. Modelul exact SGK-4020-GKCM2, cu 2 nu cu 1 la final. Mă interesează să fie cu carcasa albă. Versiunea pe negru se găsește la noi în țără pe mai multe site-uri. La Vexio și încă la 2 site-uri aveau doar imaginea de la cea cu carcasa albă, dar tastatura era cea neagră. Dacă o are cineva și dorește să o vândă sau aveți un link de unde o pot cumpăra, vă rog să îmi lăsați un mesaj.

User avatar
derzemel

11 Aug 2016, 10:28

pahomi wrote:Aveți idee de unde pot cumpăra tastatura din imaginile de mai jos:
http://gaming.coolermaster.com/images/p ... ge_738.jpg
http://i.imgur.com/K1M1PP8.jpg

Este vorba despre un CM QuickFire TK, switch brown și full luminată. Modelul exact SGK-4020-GKCM2, cu 2 nu cu 1 la final. Mă interesează să fie cu carcasa albă. Versiunea pe negru se găsește la noi în țără pe mai multe site-uri. La Vexio și încă la 2 site-uri aveau doar imaginea de la cea cu carcasa albă, dar tastatura era cea neagră. Dacă o are cineva și dorește să o vândă sau aveți un link de unde o pot cumpăra, vă rog să îmi lăsați un mesaj.
Dun cate imi amintesc asta a fost editie limitata.

Ar mai fi o solutie sa iei una neaga si sa o vosesti alb.

Sent from fat fingers on small screen...

User avatar
gogusrl

11 Aug 2016, 11:06


User avatar
derzemel

11 Aug 2016, 12:26

Aia stealth la 220 e chiar ok

Sent from fat fingers on small screen...

User avatar
collinxyz

13 Aug 2016, 15:30

Greetings, sunt nou pe aici... Nu credeam ca gasesc o comunitate interesata in lucrul asta in romania.
In orice caz, asi vrea sa stiu daca massdrop (respectiv si shipping cost-ul) care este de vazut pe site este trustworthy.
Sunt alte taxe de care trebuie sa am grija? A mai comandat cineva de acolo?

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

13 Aug 2016, 16:01

Salut! La MD alea sunt preturile nu e loc de invarteala. Fiind firma declara valoarea reala a produsului asta inseamna ca o sa platesti taxe de import. Uneori o mai dau in bara cu declaratiile vamale, ori lipsa ori valoarea aiurea in sens de prea mare. Eu am luat de la ei si a fost OK.

User avatar
pahomi

14 Aug 2016, 00:29

Mulțumesc pentru sugestii. Știam quickfire-urile de pe olx, discutasem deja cu băieții. Dacă vă interesează sunt reduceri pe emag la g610 http://www.emag.ro/tastatura-gaming-log ... D8NFC3BBM/, iar dacă folosiți codul 7663-4737-2116-7537 pentru cea cu cherry mx red, o puteți cumpăra la 272 lei. Collinxyz cumpăr constant de pe massdrop, până acum nu au fost probleme, nu am platit taxe sau impozite, nici măcar vat și coletele mi le aduce poștașul acasă cu recomandată ca fiind expediate din germania. Până în Germania vin cu DHL. Trebuie să specific că nu am avut colete de peste 70$ până acum, poate la valori mai mari se plătește TVA sau ceva.

User avatar
pahomi

19 Aug 2016, 12:43

Dacă îmi permiteți să postez aici, doresc să vând în țară 2 dintre tastaturile mele. Prima este un Razer Blackwidow tournament edition 2014, cumpărată de la PcGarage pe data de 21 Mai 2016, garanție 2 ani, folosită doar 1 zi, vine fullbox cu tot ce e nevoie. Preț 250 lei + transport.
Spoiler:
Razer BW tournament ed
Razer BW tournament ed
20160809_232849.jpg (2.51 MiB) Viewed 5790 times
A doua este un VicTsing I-500 a.k.a. TOMOKO I-500/MMC023, cumpărată de pe Amazon, utilizată o săptămână. Se vinde fără cutia, cartea și accesoriul pentru scos tastele pe care momentan nu știu unde le-am pus, am răscolit casa căutându-le. Dacă le găsesc o să pun up. Switch replică Cherry Blue, scrie pe el switch master, alte informații nu am putut găsi. Partea de sus este metalică. Mai multe informații aici https://www.amazon.com/TOMOKO-Mechanica ... moko+i-500 .
Spoiler:
Tomoko i-500
Tomoko i-500
20160816_210452.jpg (4.97 MiB) Viewed 5790 times
Preț 120 lei + transport. Se vinde cu tastele cu care a venit. Am fost curios și am desfăcut-o și am rămas plăcut surprins de construcția solidă și de cât de bine și frumos sunt lipite contactele(fața de cooler master unde erau lipite ca de un electronist din anul 1). Mai multe poze cu disassembly-ul mai jos:
Spoiler:
20160816_211157.jpg
20160816_211157.jpg (4.77 MiB) Viewed 5790 times
20160816_211418.jpg
20160816_211418.jpg (4.17 MiB) Viewed 5790 times
20160816_211353.jpg
20160816_211353.jpg (4.98 MiB) Viewed 5790 times
20160816_211510.jpg
20160816_211510.jpg (4.9 MiB) Viewed 5790 times

Andrei P

01 Oct 2016, 18:49

Salutare tuturor pasionatilor!
Nu sunt complet strain in acest domeniu, chiar daca momentan folosesc o blackwidow utlimate 2014. Singurul motiv pentru care am luat-o este pretul de 300 de lei pentru o tastatura noua cu garantie de la pcgarage. Am mai folosit Cheryy MX Blue si Red la un prieten pe un Corsair Strafe si K70 si ma intrebam daca aveit ceva experienta cu Gateron Brown. As vrea sa cumpar un magicforce 68 de pe amazon uk cu acest switch. Sau ar trebui sa cheltui inca 10 lire pentru Cherry browns? Sincer, mi-as dori Blue, dar imediat plec la facultate si cred ca o sa imi deranjez colegii de camera cu o tastatura prea galagioasa.

User avatar
derzemel

01 Oct 2016, 19:09

Andrei P wrote:Salutare tuturor pasionatilor!
Nu sunt complet strain in acest domeniu, chiar daca momentan folosesc o blackwidow utlimate 2014. Singurul motiv pentru care am luat-o este pretul de 300 de lei pentru o tastatura noua cu garantie de la pcgarage. Am mai folosit Cheryy MX Blue si Red la un prieten pe un Corsair Strafe si K70 si ma intrebam daca aveit ceva experienta cu Gateron Brown. As vrea sa cumpar un magicforce 68 de pe amazon uk cu acest switch. Sau ar trebui sa cheltui inca 10 lire pentru Cherry browns? Sincer, mi-as dori Blue, dar imediat plec la facultate si cred ca o sa imi deranjez colegii de camera cu o tastatura prea galagioasa.
Salut si bine ai venit.
Ia modelul cu gateron ca sunt mai smooth ca cherry.

Sent from fat fingers on small screen...

User avatar
Laser
emacs -nw

01 Oct 2016, 20:43

Recent mi-am construit o tastatura 60% cu Gateron Brown. Fata de Cherry MX Brown, switch-urile Gateron Brown sunt de fapt mai tactile (se apropie de MX Clear, dar nu chiar) - daca e mai "bine" sau nu, deja e chestie de gust (pt. mine sunt ok ambele).

Andrei P

01 Oct 2016, 22:20

E bine de stiut ca sunt mai tactile, pentru mine e un plus deoarece scriu foarte mult in fiecare zi. Multumesc frumos pentru sfaturi. Dupa ce o cumpar mai trebuie sa iau si un set de taste mai de doamne-ajuta :D

Post Reply

Return to “Other languages”