Romanian Corner

Andrei P

07 Mar 2017, 12:04

Știți pe cineva care vrea o Razer Blackwidow Ultimate 2014? Mai am garanție un an și ceva și sunt chiar mirat ca nu am primit oferte bune pe ea chiar dacă sunt populare la noi... Eu am cerut 300 cu oring-uri cu tot, ceea ce poate e puțin cam mult, dar acolo se învârte prețul. Pot lăsa la 250-275, nu e mare problemă.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

User avatar
thebluefox

17 Mar 2017, 10:32

Cine imi recomanda un convertor USB => USB pentru o tastatura?

User avatar
Laser
emacs -nw

17 Mar 2017, 10:44

thebluefox wrote: Cine imi recomanda un convertor USB => USB pentru o tastatura?
Gata facut? Nu stiu decat aici: https://geekhack.org/index.php?topic=72052.0

Mie imi pare cam scump asa; ar fi mult mai ieftin de trecut pe USB o tastatura AT / PS2 (convertorul PS2->USB e mult mai ieftin si poate fi facut dintr-un Pro Micro sau Teensy 2.0)

User avatar
thebluefox

17 Mar 2017, 12:31

O sa iau doar switch-urile de pe ea. 110 mx black la cca. 85 RON tot e ok .

User avatar
thebluefox

19 Mar 2017, 19:30

Laser wrote: Daca va amintiti de mini-discutia cu RollerMouse + OLX .. am gasit o varianta care arata ok si avea transport cu verificare la 60 ron, asa ca:

Image

:D
Și eu vroiam un RollerMouse, dar nu este nici unul momentan pe anunțuri.
Unul singur care e deja vândut...

User avatar
thebluefox

21 Mar 2017, 09:53

DAF 2020

Andrei P

30 Mar 2017, 16:31

A venit ieri noua mea jucărie, prima tablă 60%. Are gateron blues cu toate că eu am comandat cu browns, dar ma gândesc sa schimb switch-urile peste câteva luni bune.
Anne Pro RGB se numește, e wireless +USB și RGB, după cum sugerează și numele. Se configurează cu ajutorul aplicației pentru mobil și este programabila totodată. Am plătit 70 de dolari plus 59 de lei TVA, dar deocamdată sunt mulțumit de ea.
Are taste din PBT, dar sunt relativ subțiri. Stabilizatoarele au fost teribile, dar le-am uns și le-am fixat pe unele din ele deoarece nu stăteau bine pe plate. Mai mult, am pus putina spumă sub unele și acum sunt chiar ok, nu am de ce să mă plâng.
Pe viitor, cei de la Obnis au spus ca vor face firmware-ul open source deci chiar aștept să văd ce poate tastatura asta mică :DImageImage

User avatar
thebluefox

30 Mar 2017, 19:26

În sfârșit mai postează cineva pe aici :D

Andrei P

30 Mar 2017, 19:28

Nu am prea avut ce, după ce am vândut razerul m-am chinuit cu o tastatura cu membrană super ieftină, super flexibila... E mai ușoară ca telefonul :))
Acum că am trecut și eu la ceva mai interesant o sa mai postez și ceva păreri și poate câte un mod ceva :D

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

User avatar
thebluefox

31 Mar 2017, 09:20

Nici eu nu am multe "realizări". Cam așa arată noul birou la lucru.
experiment.jpg
experiment.jpg (1.05 MiB) Viewed 5641 times

Andrei P

31 Mar 2017, 09:31

Chiar asa vrea un set de pbt dyesub asa vintage style :)) Și as vopsi carcasă neagră și cred ca s-ar vedea foarte bine cu iluminarea. Stilul vechi și nou se combină :D

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

criptycaffliction

01 Apr 2017, 23:44

Buna seara deskthority, 3 Intrebari.
1. un switch de pe tastatura este "sticky". Nu ma incred sa folosesc metoda cu paiul, din cauza ca K70-rgb-ul nu poate fi usor demontat de pe placa de aluminiu, si nu vreau sa am surprize in cazul in care o fac fara acel pas de demontare.
Credeti ca l-ar afecta cu ceva?
2. Daca led-urile tastaturii, nu mai functioneaza adecvat(raman albastru deschis cand tastatura este programata pe culori deschise/catre alb ), iar switch-ul nu poate fi curatat, atunci, intra in garantie?
3. In cazul in care nu intra in garantie, as putea sa consider sa o vand, cat credeti ca pot sa scot/ar fi persoane interesate? (ma gandeam undeva la 350-400 RON)

EDIT: Update; problema cu tasta se pare ca a disparut peste noapte. (s-ar putea sa fie din cauza faptului schimbarii de temperatura, lichidul blocat sa inmuiat, si a cazut/disparut)

Andrei P

02 Apr 2017, 16:07

Ledurile fac asa de la un anumit timp sau de la început? La unele tastaturi RGB, culoarea alb nu e la fel de e curata ca niște leduri complet albe și tind sa aibă o tenta albăstruie.
Dacă zici ca face asa doar pe culori foarte deschise sigur cred ca o dai cu 350-400

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

criptycaffliction

02 Apr 2017, 16:24

Andrei P wrote: Ledurile fac asa de la un anumit timp sau de la început? La unele tastaturi RGB, culoarea alb nu e la fel de e curata ca niște leduri complet albe și tind sa aibă o tenta albăstruie.
Dacă zici ca face asa doar pe culori foarte deschise sigur cred ca o dai cu 350-400

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
De ceva timp, nu de la inceputul utilizari.
Nu cred ca cineva are de gand sa o cumpere cu mai mult de atat judecand defectul.
Culoarea este foarte usurel albastruie doar pe tastele Q si tasta dintre ctrl si windows pe dreapta.
Tasta L are o usoara culoare rosie in aceeasi situatie, insa daca o programez sa spunem pe culoarea verde pe toate tastele, efectul nu se vede.
restul tastelor fiind aproape perfect albe.

Cazul A: reprezentat cu CUE
Image

Cazul B: -//-
Image

Cazul A este problema descrisa, Cazul B este cand o programez pe culori solide, mai vizibile de cat albul.

Andrei P

02 Apr 2017, 20:29

Eu zic că cel mai bine e sa o trimiți la garanție, dacă nu ai scăpat ceva pe ea sigur ar trebui sa o schimbe. Zic în special de suc, acela mai face unele switch-uri lipicioase.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

criptycaffliction

03 Apr 2017, 15:35

Andrei P wrote: Eu zic că cel mai bine e sa o trimiți la garanție, dacă nu ai scăpat ceva pe ea sigur ar trebui sa o schimbe. Zic în special de suc, acela mai face unele switch-uri lipicioase.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Mă indoiesc că o acceptă. Faza cu sucul mi s-a intamplat. Si dupa catva citit de fisa de garantie, presupun ca bineinteles se incadreaza sub substante chimice. Presupun ca cel mai bun curs deocamdata ar fi sa o vand.

Andrei P

03 Apr 2017, 15:36

Nu am desfăcut niciodată un k70, dar un vechi Razer din 2012 nu avea foita cea mica pentru detectare de lichid. Poate ai noroc, dacă nu ți-o trimite înapoi.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

sebas

04 Apr 2017, 11:11

Salutare! Intenționez să-mi înlocuiesc tastatura de servici (Tesoro Durandal Cherry Brown) cu una 60%. Ceva recomandări vă rog? :D

Din ce-am citit mi-a plăcut cum arată Vortex Poker 3, dar nu o găsesc în layout ANSI pe Amazon, doar ISO.

Andrei P

04 Apr 2017, 12:08

Cat ai vrea sa dai pe ea și ce ți-ai dori? RGB? Vreun switch anume sau carcasa de metal? Pok3r e foarte bun, dar și foarte scump zic eu.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

sebas

04 Apr 2017, 12:33

Nu mă interesează neapărat să fie RGB sau cu carcasă de metal. Build quality bun să aibă.
La switchuri nu sunt decis între blue și clear. Am folosit până acum Red, Black și Brown de la Cherry. Black mi-a plăcut cel mai mult pentru dactilografiere dar cred că e loc de mai bine cu Blue/Clear.

Cât despre cost, aș da banii pe Poker3 dacă aș găsi una în format ANSI. Așa, și ISO și scumpă...

Andrei P

04 Apr 2017, 12:41

Eu mi-am cumpărat de curând o Anne PRO RGB și e foarte solidă. Arată bine, e programabila, wireless+wired si e ANSI :D
Are switch-uri Gateron și mulți zic că sunt mai smooth decât cherry. Eu am blue și fata de cherry blue par mai line, dar și sunetul e o idee mai ascuțit.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

sebas

04 Apr 2017, 13:28

Am răsfoit paginile de mai în spate, dar nu am văzut un link de unde ai luat-o? Să arunc un ochi! :)

Andrei P

04 Apr 2017, 13:45

http://m.banggood.com/APP-Control-Anne- ... 64055.html
Doar din China o găsești noua sau oe mechmarket (un sub reddit) dacă ai noroc de una. E o tastatura foarte bună, dar nu știu dacă esti dispus sa iti bați capul cu stabilizatoarele sau cu transportul. Chiar dacă e gratis durează aproape o lună. Stabilizatoarele se rezolvă destul de rapid cu puțin lubrifiant, eu am folosit niște vaselina și a durat aproape 30 de minute operațiunea. Vei înțelege ce zic dacă urmărești un Review.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

sebas

04 Apr 2017, 18:49

Mulțumesc! Ai mai plătit ceva taxe de import pe ea?

Andrei P

04 Apr 2017, 19:00

Eu am luat-o de pe ebay cu 70 crezand ca mai salvez 10 dolari, dar din pacate vanzatorul mi-a trimis alte switchuri si nu a comunicat cu mine pentru a scapa de taxe. El a pus valoarea drept 18 dolari si doamna de la posta m-a intrebat cat e si ce sa ii fi spus, eu nu am stiut cat a decalarat el. Mi-a trebuit factura de pe paypal ca sa scot produsul deci am fost nevoit sa platesc inca 59 de lei TVA. Nu stiu cum vor proceda cei de pe banggood, fiind un site mai serios. Pana acum nu am mai platit TVA pe alte produse, dar nici nu erau asa valoroase.

sebas

04 Apr 2017, 19:56

Uite, chiar acum că vorbim de ele, au intrat în stoc pe CandyKeys: https://www.candykeys.com/anne-pro/

:D

Andrei P

05 Apr 2017, 06:43

Da, și mai pui 12 dolari pe transport. Oricum oferă multe pentru prețul cerut.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

sebas

05 Apr 2017, 08:56

Am comandat acum una alba, Gateron Blue. Prețul e prea atractiv ca să nu o încerc măcar. :D Ai avut ceva bube cu Bluetoothul?

Andrei P

05 Apr 2017, 09:51

Cu receiverul inclus conectat la un PC pus pe birou nu am simiți diferența, dar trebuie sa ți în cont faptul ca nu scriu foarte repede (aproximativ 60 cuvinte pe minut).
Totuși, de scris pe telefon nu se poate (un HTC 10), e prea mult lag. Pe un laptop nu am încercat și nici pe TV :)) De customizat cu ajutorul telefonului și aplicației prin bluetooth e totul ok, nu sunt probleme de deconectare sau chestii de genul.
Apropo, ai luat pe alb?

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

sebas

05 Apr 2017, 10:44

Deci să înțelegi că tu folosești tastatura la PC wired?
Dap, pe alb.

Post Reply

Return to “Other languages”