Romanian Corner

Andrei P

05 Apr 2017, 10:52

O folosesc wired pentru ca nu ma deranjează cablul, ba chiar am luat unul alb îmbrăcat de 2m. Cred ca cel mai ok e sa o folosești bluetooth cu un laptop. Când mergi undeva, pe la serviciu,daca ști ca scri mult.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

sebas

05 Apr 2017, 18:14

Eu am doua calculatoare desktop, unul de servici si unul pt distractie. Din cauza asta mi-ar fi util sa mai scap de un cablu pe birou.

Au trimis tastatura cei de la CandyKeys. Revin cu poze si comentarii cand o primesc.

Apropo, stiti vreun magazin in RO de unde pot cumpara o clema pt scos tastele?

Andrei P

05 Apr 2017, 19:31

Vine cu una din plastic inclusa in pachet. Daca vrei din sârmă nu stiu prin Romania, dar poti sa iti confectionezi una din doua agrafe de birou.

User avatar
rude0

05 Apr 2017, 23:17

În voga aceasta despre tastaturi cu form-factor mic,
Ce spuneți de cele de genul: https://www.aliexpress.com/store/produc ... 33257.html
A achiziționat cineva ceva similar?
Cum e build quality-ul?

sebas

06 Apr 2017, 09:18

Andrei P wrote: Vine cu una din plastic inclusa in pachet.
Perfect! :D Cred că mă bag și la niște custom keys.

@rude0
Sincer, nu știu dacă merită vreo tastatură mecanică cu switchuri no-name.

Andrei P

07 Apr 2017, 11:43

La ce taste te-ai gândit? Eu cred ca pe viitor o sa imi iau niște DSA blancks de pe Aliexpres, după ce ma obișnuiesc mai bine cu layout-ul.
@rude0 dim câte am citit nu e o tastatura rea, e ok va și construcție, are switch-uri Zorro de care nu știu mai nimic și layout mai neobișnuit.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

sebas

07 Apr 2017, 16:49

Nu știu încă, dar îmi plac DSA Candy. :D

edisimion

08 Apr 2017, 21:42

Salut.Sunt nou pe acest forum si am intrat ca sa imi fac o idee despre tastaturile mecanice si mai apoi sa reusesc sa cumpar una(SH preferabil).As dori sa stiu daca are cineva la vanzare vreo tastatura mecanica sau daca imi recomandati ceva.Ma gandisem la un Corsair K70 second cu switch-uri red, dar astept si alte pareri.Ca buget as avea disponibili cam 300-350 lei.Multumesc anticipat!

Andrei P

08 Apr 2017, 21:50

Vrei full size sau vreo dotare anume precum RGB? Preferi un anume switch? Ar fi folositoare niște răspunsuri.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

edisimion

08 Apr 2017, 22:43

Nu am preferinte, poate sa fie si fara numpad sau fara iluminare, dar daca se poate sa aiba aceste dotari cu atat mai bine.La switch-uri, cred ca orice switch, inafara de brown, dar prioritate ar avea cele rosii.Cred, totusi ca pe la 350 gasesc ceva decent

User avatar
gogusrl

08 Apr 2017, 23:03

Nu recomand sa bagi banii pana nu esti sigur ce-ti place. Gasesti Tesoro / Steelseries / Cherry cu brown / black / red / blue la sub 200 lei daca ai un pic de rabdare.

Apoi cand le-ai testat pe toate si stii care-ti place te bagi la o investitie mai mare.

Edit : din ce oras esti ?

edisimion

08 Apr 2017, 23:33

Targu-Jiu, Gorj.Am avut ocazia sa pun mana pe un k70 cu mx red si am ramas uimit cat de bine se simte si as fi dispus sa investesc pana la 350 lei intr-una

edisimion

09 Apr 2017, 22:01

Alte pareri sau oferte? :D

User avatar
Laser
emacs -nw

09 Apr 2017, 23:29

Acelasi sfat: nu baga banii intr-o tastatura pana nu apuci s-o incerci!
(decat daca vrei sa mai cumperi cateva dupa aceea). Desi, e foarte posibil ca "gusturile" tale sa se schimbe *dupa* ce folosesti un anumit tip de switch, dupa cate saptamani. Eu am plecat de la o tastatura cu switch-uri cherry mx blue, la un moment dat am folosit mx clears (cu arcuri mai usoare), dar am ajuns la mx brown si apoi la Topre. Unele switch-uri sunt mai spectaculoase (MX Blue), dar dupa o vreme efectul devine obositor, prea pronuntat etc. Si cu layout-ul poate fi la fel - nu imi mai plac tasturile 60% (cu exceptia HHKB), prefer TKL. Si inca o chestie: pe piata romaneasca nu prea se gasesc tasturi *bune* (de marca - Filco de exemplu - in principiu ceva la care gasesti un review pozitiv in forumul asta) si de multe ori tastele sunt si greu de inlocuit din cauza unor layout-uri ciudate cu care vin marcile care se gasesc la noi. Ideea ar fi atunci sa cauti o tastatura, care-ti place etc., dar sa aiba un layout cat mai standard (ANSI sau ISO - ce preferi), astfel incat mai tarziu sa poti cumpara mai usor (si mai ieftin) taste bune (thick PBT, POM; inalte "SA", sau joase "DSA", cum preferi etc.) - adica sa ai o libertate mai mare de a alege setul care-ti place.

edisimion

10 Apr 2017, 09:30

Am primit o oferta pentru un K70.Dupa cum am zis, am avut ocazia sa butonez una, chiar pe biroul meu in jur de 2 ore.Se aseza perfect pe birou si s-a simtit perfect la butonat.Am avut ocazia sa mai teste si o tastatura cu niste switc-uri no-name, insa nu se simt la fel ca mx red (http://altex.ro/tastatura-gaming-mecani ... kg922-rosu).In principiu un k70 as dori, dar sunt deschis ofertelor.Si in acest caz, scot la vanzare IBM-ul SK-8820 cel vechi, daca pot lua ceva pe el si daca e cineva interesat :D

User avatar
Topre_

11 Apr 2017, 09:17

https://www.olx.ro/i2/oferta/tastatura- ... 0b71da49b7

E ceva de ea? Am cautat seriile de pe cutie, n-am gasit nimic.

User avatar
thebluefox

11 Apr 2017, 10:24

http://www.utensilia.tk/mitsumi_kkr-e99ac/

Am una asemănătoare, feelingul la tastare, pentru mine, e oribil. Doar că eu prefer switch-uri tactile.
Dacă vrei ți-o trimit prin Poștă. Plătești doar transportul.

User avatar
Topre_

11 Apr 2017, 20:46

thebluefox wrote: http://www.utensilia.tk/mitsumi_kkr-e99ac/

Am una asemănătoare, feelingul la tastare, pentru mine, e oribil. Doar că eu prefer switch-uri tactile.
Dacă vrei ți-o trimit prin Poștă. Plătești doar transportul.
Dar cum e, clicky, linear?
Edit: nvm, cred ca e linear

User avatar
thebluefox

11 Apr 2017, 21:10

E varianta cu arcuri ce am eu, e lineară. Mai este o variantă tactilă, habar nu am cum se simte. :)

sebas

25 Apr 2017, 14:17

În speranța că a ajuta posbili indeciși am să scriu câteva rânduri despre Tada68 și AnnePro (Gateron Blue) pe care le-am primit săptămâna trecută (luate de pe CandyKeys).

Poze: http://imgur.com/a/I1I5Y

AnnePro
Luată pentru servici. Prima tastatură primită avea bube groase de QA:
- ledurile bâzâiau oribil: https://www.youtube.com/watch?v=sAtGaTQr4Ok
- un șurub era ras complet și înfipt oblic în carcasă, deci nu putea fi deșurubat ci trebuia tăiat din carcasă. Ceea ce e ușor de zis dar mai greu de făcut fără să strici altceva pe lângă
- Bluetoothul nu putea fi pus pe OFF, problemă posibil legată de cauza bâzâitul electric
- câteva stabilizatoare se mișcau serios, dintre care unul de la space abia dacă puteai spune că e prins de placă

Am trimis tastatura la RMA iar CandyKeys au fost extrem de prompți în a-mi trimite un replacement. Tastatura nouă este în stare perfectă, cu detalii minore legate de stabilizatoare pe care le discut mai jos.

Per total, despre AnnePro aș zice:
+ Carcasă de plastic solidă, nu se simte a plasticăraie ieftină. Spun asta în primul rând pentru că m-a surprins deosebit de plăcut.
+ keycaps OEM cam subțirele și cu font hidos, dar plăcute per total ca textură și feeling
+ ledurile RGB luminează foarte bine. Nu mi-am bătut prea mult capul cu aplicația de configurare dar totul pare în regulă și acolo
+ layerul programat ca default mi se pare perfect, eu unul nu simt nevoia să schimb nicio combinație de taste. Asta poate și pentru că lucrez pe linux cu ea și sunt deja obișnuit cu tot felul de combinații de taste pentru terminal și vim
+ micro-usb (stă țapăn în placă) cu cablu default urât dar ok altfel. OK adică funcționează și nu e scurt.

= despre bluetooth nu pot zice suficiente încă, nu am reușit să-i fac pairing pe Linux Mint 18 dar asta e foarte posibil din cauza OSului care are de felul lui probleme cu bluetoothul

- stabilizatoarele scârțâiau desosebit de tare, după prima zi de tastat pe AnnePro efectiv mă usturau urechile. După ce le-am uns bine de tot cu vaselină se aud foarte bine
- stabilizatoarele îmi par din plastic ieftin, tare mi-e că voi rupe vreunul când voi curăța placa sau înlocui keycapurile
- două stabilizatoare se mișcau pe placă, le-am pus câte o bucățică mică de folie dură de plastic între ele și placă pentru a le fixa mai bine

Una peste alta, mai ales având în vedere prețul, AnnePro mi se pare extraordinar de bună ca alegere. Cu un mare semn de exclamare legat de QA însă, nu vă recomand să o cumpărați de la un seller înainte de a verifica cât de prompți sunt la RMA. Puteți arunca un ochi pe /r/AnnePro pentru a vedea că sunt destule persoane cu diverse probleme.


Tada68
+ nicio problemă de QA. Și nu cred că ține de noroc, nu am văzut pe nicăieri persoane care să fi avut probleme
+ dacă nu poți trăi fără săgeți dedicate formatul mi se pare excelent. Eu am luat Tada-ul pentru acasă unde mă mai joc câte-un platformer
+ tastele sunt elegante și deosebit de solide, PBT groase și bine texturate. Sunt însă Cherry profile, adică joase, ceea ce pe mine unul mă scote din sărite. Abia aștept să le schimb.
+ iluminarea contribuie și ea la aspectul foarte elegant al tastaturii
+ nicio problemă cu stabilizatoarele. Am uns spacebarul cu vaselină dar se auzea foarte bine și fără

= carcasa din pastic ceva mai slăbuță decât la Anne. Am înlocuit-o cu una de aluminiu

- mini-usb din care iese mufa dacă tragi puțin de cablu
- layerul default trebuit modificat puțin, nu are PrintScreen de exemplu

Per total Tadaul este și ea o alegere excelentă. Dacă nu vreți să vă bateți capul cu RMA/mici tweaks sau aveți nevoie neapărată de săgeți dedicate o recomand cu căldură. De asemenea, mi se pare că se pretează mai bine pentru modificări ulterioare. La Anne nu ai să găsești un custom case decât poate la ceva GroupBuy sau dacă modifici tu una de Poker.

edit. Am uitat să spun că Gateron switches mi se par vizibil superioare Cherry-urilor. De la Cherry am avut tastaturi cu toate switchurile populare (mai puțin Clear) și niciunul nu mi se pare comparabil cu cât de smooth sunt Gateronurile astea. Poate doar vechea generație de Cherry-mx Red. Oricum, trebuie să facă cumva să încerc și un Gateron red/brown. :D
Last edited by sebas on 25 Apr 2017, 14:45, edited 3 times in total.

User avatar
gogusrl

25 Apr 2017, 14:27

Buna alegerea cu TADA, chiar e excelenta tastatura.

Daca nu-ti plac keycaps-urile de pe ea le cumpar eu c-am un 60% fara keycaps :)

Andrei P

25 Apr 2017, 14:31

Cu modificări ulterioare cred ca e invers. Seturi de taste nu sunt foarte multe pentru a acomoda un layout 75% și carcasă ce e drept, se găsește ușor din aluminiu. La Ana layout-ul e standard și este pe taobao carcasă din lemn și din aluminiu.
Ce e drept mi-ar fi plăcut mai mult tastele, dar sunt foarte multumit de Ana :)) am și săgeți dedicate pe layout-ul principal deci nu e o problema pentru mine.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

sebas

25 Apr 2017, 14:39

Ei nu-i chiar așa rău, găsești keycaps pentru Tada68 fără probleme. Singura bubă e right-shift, în rest tastele de pe dreapta sunt 1x. Iar majoritatea seturilor pe care le-am văzut au options pentru ele.

Cât despre AnnePro case, ești sigur? :) Eu nu am găsit decât carcase din plastic (cele 4 variante de la Obins). De lemn poți modifica una de Poker dacă o cioplești puțin, dar din aluminiu chiar nu sunt.

Andrei P

25 Apr 2017, 14:51

Aici e carcasa din aluminiu pe Taobao: https://world.taobao.com/item/545373034954.htm#detail
Cu seturile ma refeream ca se gasesc foarte usor si mai ieftine pe Aliexpress de exemplu, setruile cu taste extra sunt deobicei mai scumpe si nu asa usor accesibile pentru europeni. Astea fiind zise, sunt ambele tastaturi interesante, cu plusrile si minusurile lor.
Un alt plus la Anne e cablul microUSB care e foarte usor de schimbat cu unul textil sau ce iti mai trece prin cap, fiind foarte ieftine acum cu lansarea a tot mai multe dispozitive cu Type C.

sebas

25 Apr 2017, 15:33

Nu știu ce să zic despre GroupBuy-ul ăla, eu nu mă bag. Poate la următorul dacă asta merge bine.

Cât despre mufare, miniUSBul este într-adevăr foartea aiurea: formatul e pe moarte iar mufa nu stă bine deloc în priză. MicroUSB e clar de preferat.

User avatar
pahomi

27 Apr 2017, 11:12

Dacă este interesat cineva scot la vânzare 2 tastaturi în format TKL de la WASD (http://www.wasdkeyboards.com/).
O tastatură WASD cu clears în format ISO https://drive.google.com/file/d/1LW3xb7 ... sp=sharing
și un kit de tastatura WASD(carcasă, placă de bază cu controller, cablu) la care pot să dau un set de 120+ switch-uri Cherry MX brown pe care le-am dezlipit de pe [/img]un Cherry(cherry g80-8200 http://i.imgur.com/Gml7rzp.jpg). Pentru mai multe detalii și poze PM. Referitor la preț sunt deschis la oferte.
Last edited by pahomi on 02 May 2017, 09:00, edited 1 time in total.

User avatar
Laser
emacs -nw

28 Apr 2017, 10:46

Buna oferta (pacat ca am ce-mi trebuie)- sariti pe ea :)

In schimb, as fi curios de tastele de la g80-8200.

User avatar
gogusrl

28 Apr 2017, 11:14

Nu esti singurul, din pacate nu le mai are.

User avatar
Laser
emacs -nw

28 Apr 2017, 17:59

gogusrl wrote: Nu esti singurul, din pacate nu le mai are.
Pe undeva, mai bine asa :)

User avatar
thebluefox

01 May 2017, 19:08

Caut spacebar de 7, Cherry MX compatibil (pentru SMK).
Până îmi fac timp să îmi realizez propria tastatură mai durează :D și acuma stau pe o tastatură cu "big ass enter" primită cadou.

Post Reply

Return to “Other languages”