Romanian Corner

User avatar
gogusrl

07 Dec 2015, 19:36

foarte misto, sunt mare fan. poate in vacanta asta de iarna ma ocup de ea. Am una ISO FR Ampex branded in stare decenta dar e futere ca se alimenteaza la 18V sau ceva de genu si eu nu prea sunt electronist (asta daca nu ajunge leeku 1800 v3 pcb inainte de craciun).

mi-a venit azi un tesoro durandal cu mx blue (la trade) si o tastatura de triumph addler QWERTZ dyesubbed.
Spoiler:
Image
Image
p.s. cu cat ai luat hhkb-ul din tokio ?

User avatar
Laser
emacs -nw

07 Dec 2015, 19:42

Fain :)
Spoiler:
HHKB: Fix 793 RON

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

07 Dec 2015, 19:44

SKIDATA-ul ala zace de vreo 2 ani, e scump si qwertz. Tastele sunt foarte misto si are vintage clears care cica sunt miez. Daca e cineva interesat pot sa fac proxy cat mai sunt pe aici, doar ca e cam scumpa ...
@Laser: bun pretul nu e rau de loc, un pret bun pentru un HHKB. E o tastatura foarte misto, pe a mea n-am mai folosit-o de ceva vreme am preferat celelalte 60%

User avatar
gogusrl

10 Dec 2015, 18:06

am un tesoro durandal ISO DE mx blue neiluminat de vanzare la 200 lei daca vrea cineva. mx blue e la fel de nasol pe cat imi aduceam aminte :)

User avatar
Laser
emacs -nw

10 Dec 2015, 18:31

Eu am un IBM Model M layout german pe care nu-l folosesc, presupunand ca e cineva de aici interesat ... :)

User avatar
gogusrl

10 Dec 2015, 18:37

cred ca-ti gasesc eu client. eu am anunt pe okazii cu vand model m la 200 lei si momentan n-am nimic in "stoc". daca apare cineva te anunt (si daca-ti convine pretul).


edit : cumpar novatouch daca auziti pe undeva ceva.

User avatar
Laser
emacs -nw

10 Dec 2015, 19:11

Bun asa - mersi!

Novatouch se gaseste la ~770RON pe magazinul CM Storm Europe (cu tot cu transport, din ce-am calculat). Desi vad ca tocmai se gaseste, un pic mai ieftin, aici: https://www.vexio.ro/tastaturi/cooler-m ... ida-gaming

(presupun ca vrei si mai ieftin un pic daca se poate :) )

Sau urmarim Massdrop daca mai introduc vreun drop cu Novatouch fara taste.

Pe mine m-ar interesa macar niste slidere Topre->Cherry MX, cum sunt si alea de la Novatouch.
Last edited by Laser on 10 Dec 2015, 20:52, edited 1 time in total.

User avatar
gogusrl

10 Dec 2015, 19:20

e aberant de mare pretul, am gasit in DE la 99eur + shipping dar e ISO si parca as vrea ANSI.

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

10 Dec 2015, 19:47

Slidere Topre-MX or sa fie pe [CTRL]ALT inca nu a anuntat clar cand Bunny.

User avatar
Laser
emacs -nw

10 Dec 2015, 19:53

A-ha, mersi! Daca vezi inaintea mea si nu uiti, da un semn te rog si-ncoace :)

Acum ca am pus mana pe Topre cu HHKB-ul, trebuie sa zic ca-s grozave!

Desi difera, cel mai mult seamana ca feeling (si chiar nu-i rau deloc) o tastatura pe care am Cherry MX Brown cu arcuri "custom" de 65g si taste POM (luate de la mechgreenhand)

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

10 Dec 2015, 19:59

Cum aud ceva dau un semn ;)
HHKB-ul e altceva, e tastatura mea preferata si o pastrez originala. Pentru taste traznite am o caciula de 60% cu MX-uri asa ca simt nevoia sa ma distrez cu HHKB-ul si schimbat taste.

User avatar
Laser
emacs -nw

10 Dec 2015, 20:04

Asta iar imi pare un drop interesant si nu scump deloc: https://www.massdrop.com/buy/tai-hao-pbt-keysets

La QTan's Vendio store, platesti aceeasi suma plus shipping-ul.

gogusrl wrote: Am un Alps PCB de la hasu in asteptare pe care nu-l mai vreau momentan. Se combina cineva sau ma retrag ?

40$ shipped (include paypal taxes).

https://geekhack.org/index.php?topic=69740.0
@gogusrl - pana la urma cum ai facut cu PCB-ul asta?

User avatar
gogusrl

10 Dec 2015, 20:14

L-am pasat mai departe. astept ceva cu split spacebar :)

User avatar
Laser
emacs -nw

10 Dec 2015, 20:52

Si-o poza in ... alb-negru :)
black_and_white.jpg
black_and_white.jpg (639.13 KiB) Viewed 6814 times

User avatar
Topre_

12 Dec 2015, 12:35

Vinde cineva vreun Model M sau ceva cu MX Green-uri, sau stie pe cineva care vinde asa ceva? Vreau un endgame MK, si s-ar putea sa merg iar pe Green-uri sau pe Buckling Spring

User avatar
derzemel

12 Dec 2015, 12:44

Diferenta de sunet intre MX green si Buckling spring e destul de mare.
Buckling spring au un sunet "manly", solid pe cand MX green se aud la fel de ascutit sau chiar mai ascutit decat MX blue.
Iti zic asta in caz ca ai crezut ca sunt similare ca sunet :)

User avatar
Topre_

12 Dec 2015, 12:48

Stiu de diferenta de sunet dintre ele, dar nu stiu de actuation si bottom-out force la buckling spring, doar la Green stiu. Sunt mai grele buckling spring decat Green?

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

12 Dec 2015, 12:57

E altceva buckling, forta poate este cam aceeasi dar difera modul in care se simte. E altceva, trebuie sa testezi. Parerea mea este sa cauti un M :)

User avatar
Topre_

12 Dec 2015, 13:05

Sau Ghetto Greens :D

User avatar
gogusrl

12 Dec 2015, 13:06

Topre, vb cu Laser, are un model M de vanzare.

User avatar
Laser
emacs -nw

16 Dec 2015, 21:14

Am zis ca nu mai cumpar ABS, dar setul asta promite sa fie ceva grozav: https://geekhack.org/index.php?topic=74182.0

User avatar
derzemel

16 Dec 2015, 23:12

pe mine nu prea ma atrage, nu stiu de :-?
oricum, inca astept sa primesc GMK Hyperfuse dar nu cred ca o sa mai cumpar nici eu seturi ABS in afara de JT Keycaps WOB, caci sunt mult mai ieftine (ma cam oftic ca ca nu m-am bagat la ele din prima)

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

17 Dec 2015, 11:09

JTK sunt foarte misto, calitatea este foarte buna comparabil cu GMK la un pret mult mai mic, am JTK Purple si sunt belea. Eu din punct de vedere taste mi-am facut plinul, toate ABS GMK/Cherry/JTK , am sa pun pe toate tastaturile mele. Si la artizani nu pot sa ma plang, asa ca acum as putea sa stau chibiț pe bara si sparg seminte :lol:

User avatar
derzemel

17 Dec 2015, 11:30

i-am dat un mesaj lu' BunnyLake daca are taste separate din seturi Purple busite de la JTK ca as vrea sa cumpar sagetile, |\ si spacebar-urile de 6.25 si 7, dar nu mi-a raspuns (deh, mega prins cu treaba). O sa ii mai dau un remind prin Ianuarie. As vrea sa le combin cu GMK-urile purple.
Oricum, eu acum stau la panda poate prind un set de BSP dyesubs bej (da stiu, tie nu iti plac deloc) sau Gateron, tot in profil Cherry si apoi cred ca o sa ma calmez si eu din punct de vedere al tastelor.

Edit: a da, si am uitat sa reamintesc si de un set WOB (care eventual merge si pe 1800 si pe ISO) :P si de un det WOB care arata foarte misto:

Image

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

17 Dec 2015, 11:53

Adica BOW :lol: Din cate am inteles in curand o sa fie niste seturi direct de cumparat de pe [CTRL]ALT asa ca o sa ai ocazia. Sunt chiar foarte misto, sunt cam la acceasi bani cu DCS-urile de SP doar ca sunt mai groase in carne :lol:
PBT am doar Galaxy Class, si alea de pe HHKB, nu pot sa spun ca ma impresioneaza si mai ales faptul ca aproape toate PBT-urile pe piata sunt "classic bej" ma cam dezumfla. Imi place sa fie intunericeala pe tastatura cu nitel curcubeu :lol:

Oricum o sa ai ocazia sa gasesti niste seturi pe GH dupa livreaza Ivan toate comenzile din GB, stai cu geana ca sigur prinzi unu care dupa juma de an de asteptat nu mai are chef de ele.

User avatar
Laser
emacs -nw

17 Dec 2015, 12:42

Daca il puteti bazai pe Topre_, i-am trimis un PM cu link catre oferta unui european, care contine chestiile verzi care-i plac.

User avatar
derzemel

09 Feb 2016, 10:41

asa, facem si noi un meet-up? bere, barfe si tastaturi?

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

09 Feb 2016, 17:02

Ar fi interesant cand se mai incalzeste un pic :) Si trebuie sa-ti dau un semn sa ne vedem pentru treaba aia ;)

User avatar
gogusrl

10 Feb 2016, 08:12

Daniel, te-ai intors in RO ? nu te-ai obisnuit cu ISO DE ? :D

daca anuntati din timp poate reusesc sa ajung si eu prin zona.

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

10 Feb 2016, 08:21

Dap, m-am intors :) Cu ISO DE nici macar nu am incercat sa ma obisnuiesc, US International forever :lol: nu ma prinzi pe mine cu ISO si mai ales cu QWERTZ

Post Reply

Return to “Other languages”