Romanian Corner

AdrianMan

18 Jan 2019, 15:21

Pai da bine :))

Bine ai venit !

peter.fretter

22 May 2019, 16:58

Salutare!

Sunt nou pe aici, ma bucur sa vad coltul asta Romanesc cu oameni pasionati de "butoane".
As avea cateva intrebari si nevoie de cateva opinii de la voi.

Pe scurt, acasa folosesc o tastatura CM Masterkeys Pro S cu MX Browns, la munca una de la Qisan Magicforce 68 cu Gateron Reds si ma bate un gand sa o schimb cu o tastatura Anne Pro 2 (brown switches) deoarece:
  • e wireless (vreau sa scap de fire, mouse-ul e deja wireless, castile la fel)
  • small form factor (60%)
  • nu prea ma impac cu Gateron Reds (fac multe greseli deoarece se apasa super usor si mai apas unele taste fara sa vreau)
Cu MX Browns de acasa ma inteleg destul de bine.

Intrebarile ar fi:
  1. Are cineva Anne Pro 2 si poate impartasi experienta cu tastatura asta? (Daca a avut ceva probleme sau nu etc.)
  2. Am vazut ca Anne Pro 2 poate veni cu Gateron Brown sau Kailh Box Brown. A avut cineva tastaturi cu switchuri din astea si poate face o comparatie? Alte pareri despre switch-urile astea?
Cheers!

Condor

08 Jun 2019, 11:01

Primul post :)

Este cineva din Bucuresti si are una sau mai multe tastaturi mecanice cu mai multe tipuri de switchuri preferabil?

Vreau si eu sa fac o comanda zilele astea pentru un GK61 pe care sa pun niste Outemu Silent Sky si tare as vrea sa butonez un pic o tastura mecanica (adevarata) nu rahaturile comerciale gen Logitech/Reddragon.

Olso - vi se pare o optiune potrivita GK61 ca un first board?

AdrianMan

08 Jun 2019, 13:22

peter.fretter wrote:
22 May 2019, 16:58
....[*]Are cineva Anne Pro 2 si poate impartasi experienta cu tastatura asta? (Daca a avut ceva probleme sau nu etc.)
[*]Am vazut ca Anne Pro 2 poate veni cu Gateron Brown sau Kailh Box Brown. A avut cineva tastaturi cu switchuri din astea si poate face o comparatie? Alte pareri despre switch-urile astea?[/list]
Salutare,

Lumea pe aici e deja veterana si cam iesita la pensie. Cam si-au gasit preferintele si s-au retras, sunt f putin activi sau nu au mai avut timp de acest hobby :)

Sa iti raspund la intrebare, Anne pro e f ok daca esti ok cu layout-ul de 60%

Pe switches recomand gatheron brown la care sa adaugi QMX silencing clips de la Uniquey (baga search) . Mai dai cu niste lube/grease la stabilizatoare si ai ceva decent si de buget :)

Succes !

AdrianMan

08 Jun 2019, 13:30

Condor wrote:
08 Jun 2019, 11:01
Primul post :)

Este cineva din Bucuresti si are una sau mai multe tastaturi mecanice cu mai multe tipuri de switchuri preferabil?

Vreau si eu sa fac o comanda zilele astea pentru un GK61 pe care sa pun niste Outemu Silent Sky si tare as vrea sa butonez un pic o tastura mecanica (adevarata) nu rahaturile comerciale gen Logitech/Reddragon.

Olso - vi se pare o optiune potrivita GK61 ca un first board?
Salut si bine ai venit. Sunt eu din Bucuresti. Daca vrei putem bea o bere pe la Victoriei in timpul saptamanii la pranz. Am un switch tester cu ceva cherry mx si cu topre, si iti pot arata o tastatura topre si una cu zealios. Da-mi un pm si facem schimb de nr de tel daca vrei.

GK61 e ok ca e hotswap, e de buget, daca faci lube la stabilizatoare, bagi ceva in carcasa sa nu sune a gol si bagi niste switches ce iti plac pe ea, tre sa fie ok, mai ales daca esti ok cu formatul de 60%

Outemu Silent sky sunt f ok, si tactilitate si silentioase, dar nu sunt f smooth.

peter.fretter

13 Jun 2019, 14:27

AdrianMan wrote:
08 Jun 2019, 13:22

Salutare,

Lumea pe aici e deja veterana si cam iesita la pensie. Cam si-au gasit preferintele si s-au retras, sunt f putin activi sau nu au mai avut timp de acest hobby :)

Sa iti raspund la intrebare, Anne pro e f ok daca esti ok cu layout-ul de 60%

Pe switches recomand gatheron brown la care sa adaugi QMX silencing clips de la Uniquey (baga search) . Mai dai cu niste lube/grease la stabilizatoare si ai ceva decent si de buget :)

Succes !
Am dat comanda acum cateva saptamani de pe Banggood (cu Gatheron Browns), cred ca o sa ajunga saptamana viitoare. Really exciteeeed! :D

Nu stiam de acele silencing clips, par interesante, merci!

Post Reply

Return to “Other languages”