Romanian Corner

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

13 Jul 2015, 17:06

:) Posta Romana rules. Daca esti din Bucuresti pot sa-ti recomamd 2 oficii unde fetele de la ghiseu sunt super amabile si daca ai rabdare cu balamucu de acolo te scoti.
Am trimis foarte multe pachete si au ajuns toate. Si tracking-ul de la Posta Romana chiar merge.

User avatar
derzemel

13 Jul 2015, 17:20

^subscriu la partea cu tracking-ul.
Eu inca sunt la stadiul de primit colete prin Posta Romana, dar cand vine vorba de detalii de tracking chiar am ramas placut suprins. Este facut detaliat (mai au sa scrie cand se duce angajatul postei la masa) si destul de promt.

User avatar
Dan

13 Jul 2015, 19:35

Presupun ca e vorba de asta, nu?
http://www.posta-romana.ro/posta-romana ... itare.html
Stiu ca am mai trimis o singura data asa, un colet mic, tip plic, insa nu mi-au dat tracking. E drept ca nici eu nu am intrebat, trebuia sa cer eu?

Si la optiuni, e nevoie/necesar sa pun fragil sau sa declar valoarea? Banuiesc ca plata mi-o face cumparatorul anticipat, prin paypal, cel putin asa am vazut ca se obisnuieste...

Prioritar sau neprioritar? E vreo diferenta notabila de timp pt europa?
Last edited by Dan on 13 Jul 2015, 21:20, edited 1 time in total.

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

13 Jul 2015, 20:59

In Europa daca e plic/scrisoare voluminoasa se poate Recomandata (cu tracking) sau simpla (fara tracking), la colet este numai cu tracking. La colet trebuie declarat ce ai in el dar nu si valoarea, unele tari europene nici nu accepta colete cu valoare din Romania de ex. Germania, deci nu declari nici o valoare.
La colete si recomandate externe timpul de livrare este undeva intre 7 si 10 zile in EU, in exterior EU poate depinde de extrem de multi factori, de ex. pana in Australia face cam 3 saptamani, US 10 zile, Mexic 1 luna jumate...
Scrisoare simpla fara tracking ajunge mult mai repede decat cea cu tracking, pentru ca nu este scanat codul etc...
Codul de tracking il ai pe chitanta de la posta, pe care toata lumea o arunca... este un cod de 13 caratere incepe cu RN cifre si se termina cu RO. Este format international, cauti pe net si iti explica, la inceput ai tipul trimiterii (RN recomandata, CN colet, etc) si se termina in codul tarii de origine nu de destinatie.
Nu se poate plati la destinatie coletul, asa ca te duci la posta si intrebi pentru tara X la greutatea Y cat te costa, au si ceva on-line dar depinde cum smecheresti coletul sa-l bagi la scrisoare recomandata voluminoasa sau la colet.
Tu ceri omului cat vrei cu toate alea incluse, ia in calcul si materialul de impachetat, si plicul costa bani si cutia de carton daca nu ai....
Evita sa trimiti fara tracking, fara tracking nu ai dovada trimiterii si daca se intampla ceva esti aratat cu degetu.

User avatar
Dan

13 Jul 2015, 21:16

Ok, am priceput, multumesc mult pt explicatii. :) Eu probabil am trimis scrisoare simpla (nu mai tin minte exact), si de asta nu am primit tracking.

User avatar
derzemel

13 Jul 2015, 21:26

multumesc si eu pentru explicatii.
Foarte educational
Image

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

14 Jul 2015, 13:55

Inca o chestie utila, pentru iPhone si Android exista o aplicatie super meseriasa TrackChecker , bagi numarul de tracking si te notifica cand e pe drum, unde a ajuns etc. E foarte utila si nu mai stai sa cauti pe fiecare site de posta, e totul intr-un singur loc. Si merge foarte bine.

User avatar
gogusrl

24 Jul 2015, 08:30


User avatar
derzemel

24 Jul 2015, 08:32

gogusrl wrote: my new tkl :)

http://imgur.com/a/aBmC4
Ha, foarte tare :D
Nu ai avut probleme cand ai taiat PCB-ul?

User avatar
gogusrl

24 Jul 2015, 08:39

nope, stiam deja ca se poate modul asta cu modificari minime (n-am idee de ce s-a busit sageata dreapta dar a fost simplu de identificat / reparat).

inspiration : https://i.imgur.com/VOTP4EE.jpg

User avatar
derzemel

24 Jul 2015, 08:45

gogusrl wrote: nope, stiam deja ca se poate modul asta cu modificari minime (n-am idee de ce s-a busit sageata dreapta dar a fost simplu de identificat / reparat).
Foarte interesant, foarte interesant tra sa studiez problema mai mult.
gogusrl wrote: inspiration : https://i.imgur.com/VOTP4EE.jpg
Vai :shock: :shock: :shock: ... am tresarit cand am vazut poza :| :shock:

User avatar
gogusrl

24 Jul 2015, 12:11

sunt plin de nervi c-am ratat http://deskthority.net/for-sale-f55/ims ... 11182.html la cateva ore asa ca am bani de spart pe tastaturi.

i r buying : 60-75% pcbs
alps/matias switches
keycaps pbt (alps/cherry)

User avatar
gogusrl

12 Aug 2015, 10:34

M-am apucat sa-mi fac tastatura custom, azi tre sa vina plate-ul, am comandat controlleru dar se pare ca n-am plate mounted cherry stabs. daca are cineva, am mare nevoie.

I need :
2 x 2.25
2 x 2.75
1 x 2
1 x iso enter

User avatar
derzemel

12 Aug 2015, 10:36

Cred ca am eu ceva de la Wyse-ul ala iso pe care l-am demontat. Fac niste poze diseara sa vezi daca te ajuta ceva

User avatar
gogusrl

12 Aug 2015, 10:39

super, thx

User avatar
DanielT
Un petit village gaulois d'Armorique…

12 Aug 2015, 10:57

Toate stabilizatoarele mici au aceeasi dimensiune :) doar la space bar sunt diferente. Dar la astea mici e un singur model. Aveam si eu cateva dar sunt in tara, cam greu sa le trimit :(

User avatar
gogusrl

12 Aug 2015, 13:11

chiar nu m-am prins de asta, nice tip. thx

mai am nevoie de un mx linear gray si 2 x 2.25 si 2 x 2.75 shifts de preferat cherry profile thin / thick pbt but beggars can't be choosers so whatever :)

edit : shitty pics de la aia care au taiat plate-ul : http://imgur.com/a/FKtr3 diseara il ridic.

the layout : http://www.keyboard-layout-editor.com/# ... eb1d5e8bab

User avatar
derzemel

12 Aug 2015, 13:13

o, frumos, frumos. La-ai taiat la noi in tara? Unde si ce preturi au? :P

User avatar
gogusrl

12 Aug 2015, 13:23

Le-am taiat in Timisoara, base + plate pentru mine (si cu gravura Cherry pe spate). Am facut impreuna cu un prieten care si-a facut tkl + numpad si totalul a fost 170 lei pe toate. Abia diseara aflu exact cat a costat fiecare.

Am fost bou c-am lasat o tona de spatiu in drepta la enter pentru teensy fara sa-mi dau seama de fapt cat de mic e. puteam sa arunc lejer 2-3 taste acolo ca la fc660m.

edit : plate-urile sunt din otel de 1.5 mm.

danielcepa

12 Aug 2015, 13:50

:highfive:
cred ca a ta a iesit undeva la 70 RON

PS
Taierea a fost cu laser
gogusrl wrote: Le-am taiat in Timisoara, base + plate pentru mine (si cu gravura Cherry pe spate). Am facut impreuna cu un prieten care si-a facut tkl + numpad si totalul a fost 170 lei pe toate. Abia diseara aflu exact cat a costat fiecare.

Am fost bou c-am lasat o tona de spatiu in drepta la enter pentru teensy fara sa-mi dau seama de fapt cat de mic e. puteam sa arunc lejer 2-3 taste acolo ca la fc660m.

edit : plate-urile sunt din otel de 1.5 mm.

User avatar
derzemel

12 Aug 2015, 13:52

danielcepa wrote: cred ca a ta a iesit undeva la 70 RON

PS
Taierea a fost cu laser
:shock:

Cu materialul vostru sau al taietorului?

danielcepa

12 Aug 2015, 13:53

al lor
:D

User avatar
derzemel

12 Aug 2015, 13:55

danielcepa wrote: al lor
:D
pfaa... cum ii cheama? cum dau de ei? ca as cam fi tentat si eu sa fac niste plates :D

User avatar
gogusrl

12 Aug 2015, 14:12


User avatar
derzemel

12 Aug 2015, 14:33

Multumesc! Dau o bere :D

User avatar
gogusrl

12 Aug 2015, 14:37

Sau niste stabs :))

danielcepa

12 Aug 2015, 19:13

Cam asta e planul la mine. :geek:

-Bottom row atipic: 1-1-6-1-1-1-1 cu spatiu liber in stanga si dreapta de 1u (am caps de la un 1800), daca nu-mi place o refac cu bottom row standard
-nav cluster mutat mai sus, cu loc de logo (gravat, infilled)
-margini din lemn frezate ca sa vina "flush" cu placa
-spate decupat prin care se vad firele multicolore - cyberpunk-ish, cu fereastra din ceva transparent, poate u
-mx black, recuperate din diferite g80-uri (mai ales 11800 - "worst layout ever")
-stabs si caps de pe un wyse pce
Attachments
PZ keyboard.jpg
PZ keyboard.jpg (901.57 KiB) Viewed 10012 times

User avatar
derzemel

12 Aug 2015, 22:00

gogusrl wrote: Sau niste stabs :))
uite ce am eu in materie de stabs:

Image

mai multe imagini:
Spoiler:
Image
Image
Image
Image
dace te intereseaza, putem sa continuam prin PM

User avatar
derzemel

13 Aug 2015, 08:53

Am o intrebare: Este ok din partea voastra daca pun un anunt de vanzare aici?
E vorba de un Novatouch nefolosit si as vrea sa vand catre cineva din RO intai.

User avatar
gogusrl

13 Aug 2015, 08:55

eu n-am nici o problema, asta fost si idea thread-ului sa le vindem intre noi inainte sa le punem la general.

Post Reply

Return to “Other languages”